Preskočiť na hlavný obsah

Za desaťročie vybavili na žilinskej vyclievacej pošte 8,2 milióna zásielok

ŽILINA – 17.02.2023: Za desať rokov práce na vyclievacej pošte v Žiline skontrolovali príslušníci finančnej správy 8,2 milióna zásielok. Boli medzi nimi zakázané živé pavúky, výrobky z chránených živočíchov aj veľa nebezpečných vecí. 

Začiatkom februára 2023 uplynulo desať rokov, odkedy po dlhšom čase pre prudko sa zvyšujúci počet zásielok prichádzajúcich z tretích krajín bolo v Žiline obnovené pracovisko vyclievacej pošty. Odvtedy na ňom vybavili príslušníci finančnej správy 8,2 milióna zásielok.

Spočiatku balíky kontrolovali fyzicky, neskôr už aj pomocou modernej technológie. Napríklad skenerom, ktorý vie rozlíšiť materiály v zásielke, odhaliť výbušniny, narkotiká a tabakové výroky a podarilo sa im nájsť niekoľko-tisíc kusov pašovaných cigariet z Ruska a Bieloruska.

V spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou a držiteľmi ochranných známok zabránili dovozu 9 380 predmetov nebezpečných pre spotrebiteľov. Boli medzi nimi aj hračky pre deti, či stovky nevyhovujúcich prezervatívov.

Po konzultácii so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv stopli 8 333 kusov liekov neznámeho pôvodu, u ktorých nebola zaručená kvalita, účinnosť a bezpečnosť. Patrili k nim tiež balenia Viagry, hlavne z Číny. V poslednej dobe v porovnaní s predchádzajúcim obdobím kontrolujúci zaznamenali viac dovozov tohto druhu liekov.

Na pracovisku doteraz zaistili 21 výrobkov z chránených živočíchov akými sú napríklad niektoré druhy krokodílov, hadov a vtákov, ktorým kvôli nelegálnemu loveniu a zabíjaniu hrozí vyhynutie. Napriek tomu, že prepravovať poštou živé zvieratá je zakázané, zažili i živé prekvapenie. Prišlo v jednom z balíkov z Thajska. Po otvorení v ňom našli 7 veľkých pavúkov. Keďže nešlo o chránené živočíchy, putovali späť.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 128 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(17. 02. 2023)

Archív noviniek