Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W9

Pozor na falzifikáty pred Vianocami

BRATISLAVA – 18. 12. 2014: Colníci Colného úradu Bratislava v predvianočnom období zintenzívňujú kontroly najmä u rizikových subjektov v záujme ochrany spotrebiteľov na domácom, ale i európskom trhu. V poslednom mesiaci zaistili tisícky falzifikátov v hodnote cca 50 000 eur.

V predvianočnom období sa na trh aj v Slovenskej republike dostávajú rôznymi spôsobmi falzifikáty výrobkov, ktoré sa ich dovozcovia a predajcovia snažia čo najskôr predať za vyššie ceny tak, že bez vedomia majiteľa značky neoprávneným použitím chráneného označenia parazitujú na kvalitnejších výrobkoch originálneho výrobcu.

Neoriginálne výrobky neprechádzajú riadnym testovaním a preverením a to najmä na obsah rôznych zdraviu škodlivých chemických látok, ktoré majú nepriaznivý vplyv na ľudský organizmus alebo životné prostredie. Falšovatelia neberú ohľad na tieto skutočnosti a neváhajú aj veľmi nebezpečné výrobky umiestniť na trh bez záujmu o to, čo môžu spôsobiť spotrebiteľom.

Počas posledného mesiaca zaistili v kontrolovaných prevádzkach colníci z Bratislavy viacero výrobkov, u ktorých vzniklo podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva.

Medzi najčastejšie zaistené výrobky patria falzifikáty hračiek. V Bratislave zaistili napríklad 640 ks napodobenín hračiek známej série MY LITTLE PONY a 1 030 ks napodobenín stavebníc LEGA. Odhadovaná škoda, ktorá vznikla predajom falzifikátov držiteľom práv k ochrannej značke, by presiahla 24 000 eur.

V predajni v Pezinku objavili a zaistili 411 ks textilného tovaru rôznych značiek (diesel, Dolce & Gabana, armani, nike, polo, gucci, guess, versace, hilfiger, la martina, fred perry, hermes), kde odhadovaná škoda, ktorá vznikla držiteľom práv k ochrannej značke presahuje hodnotu 22 000 eur. Zaujímavosťou je, že v tejto prevádzke nezaisťovali colníci CÚ Bratislava falzifikáty po prvýkrát. Za zistený predaj falzifikátov v tejto istej prevádzke v októbri 2014, kde škoda spôsobená držiteľom práv k ochrannej značke presiahla sumu 274 000 eur, už bolo podané trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovanie práv k ochrannej známke, označeniu pôvodu výrobku a obchodnému menu podľa § 281Trestného zákona, kde v prípade uznania viny páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 126 kB]

(18. 12. 2014)

Archív noviniek