Preskočiť na hlavný obsah

Prekazili sme nezákonný obchod s minerálnym olejom

BRATISLAVA – 23.05.2022: Príslušníkom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) sa podarilo prekaziť nezákonný obchod s minerálnym olejom v okrese Žilina. „Podnikavec“ ho predával aj prostredníctvom internetových stránok. Kriminalisti mu zaistili spolu 8 740 litrov, pričom finančný únik v prípade použitia minerálneho oleja ako pohonnej látky predstavuje 5 838 eur.

Nelegálnym obchodom s minerálnym olejom sa zaoberal od roku 2021 muž zo žilinského okresu. Predával ho ako pohonnú látku i na vykurovanie. Príslušníci KÚFS s spolupráci s Colným úradom Žilina skontrolovali 10. mája 2022 pred obchodným centrom v Žiline osobné vozidlo. Vodič uviedol, že prepravuje IBC kontajnery s obsahom 2 000 litrov minerálneho oleja. Vodič mal vo vlastníctve aj  dodávku, kde boli na ložnej ploche dva IBC kontajnery s rovnakým obsahom 2 000 litrov. Pred halou pri obchodnom centre našli príslušníci finančnej správy ďalší kontajner s 1 000 litrami minerálneho oleja, ku ktorému sa kontrolovaná osoba priznala.

Zadržaný muž minerálny olej ponúkal na predaj aj na internetových stránkach. Olej prevážal na svojich dodávkových vozidlách a prečerpával ho do menších nádob podľa záujmu odberateľov. Kriminalisti finančnej správy mu zaistili spolu 8 740 litrov, pri ktorom kontrolovaná osoba nevedela preukázať nadobudnutie, pričom finančný únik v prípade použitia minerálneho oleja ako pohonnej látky predstavuje 5 838 eur. Odobraté vzorky z palivových nádrží sú predmetom skúmania za účelom zistenia kvality pohonnej látky.

Muž je podozrivý z porušovania ustanovení zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja a z prečinu skrátenia dane a poistného podľa Trestného zákona. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody v rozsahu 1 až 5 rokov. 

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(23. 05. 2022)

Archív tlačových správ