Preskočiť na hlavný obsah

Preprava pšenice cez územie SR je plne pod kontrolou colných orgánov

BRATISLAVA – 25.03.2024: Od začiatku kalendárneho roka v cestnej doprave vstúpilo na územie Slovenskej republiky 1 295 097 kg pšenice a v železničnej doprave 15 891 450 kg pšenice. Je vylúčené, aby sa cez slovensko-ukrajinskú hranicu prevážal tovar mimo colného dohľadu.

Finančná správa ubezpečuje verejnosť, že východná hranica s Ukrajinou je pod plnou kontrolou colných orgánov Slovenskej republiky v súlade s Vyhláškou Ministerstva hospodárstva SR č. 364/2023 Z. z. ktorou sa zakazuje vstup vybraných poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo s pôvodom z Ukrajiny na územie Slovenskej republiky. Je vylúčené, aby sa cez slovensko-ukrajinskú hranicu prevážal tovar mimo colného dohľadu. Akékoľvek medializované úvahy o „pašovaní“ pšenice a pod. nie sú korektné.

Tovar prepravovaný cestnou aj železničnou nákladnou dopravou podlieha prísnym kontrolným procesom. Tieto procesy sú nastavené tak, aby v maximálnej miere zabránili akejkoľvek nelegálnej činnosti pri preprave tovaru cez hranicu. Od začiatku roka  v cestnej doprave vstúpilo cez hraničný priechod Vyšné Nemecké na územie SR 1 295 097 kg pšenice. Táto preprava bola prepustená do colného režimu tranzit. V železničnej doprave vstúpilo cez hraničné priechody Čierna nad Tisou a Maťovce na územie SR 15 891 450 kg pšenice.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 296 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(25. 03. 2024)

Archív noviniek