Preskočiť na hlavný obsah

V Prešove sa dnes strieľalo

PREŠOV - 29. 09. 2014: V Prešove sa dnes dopoludnia strieľalo. Miestom činu bola ZŠ a Gymnázium sv. Mikuláša v Prešove. Colníci úspešne zneškodnili páchateľa a odhalili úkryt pašovaných cigariet. Veľkú úlohu pri odhalení úkrytu zohrala dvojročná Lora. Asistovali im pri tom žiaci ZŠ sv. Mikuláša.

Vidieť každodenné nasadenie colníkov zblízka nemá možnosť každý. Deťom prvého stupňa ZŠ a Gymnázia sv. Mikuláša sa dnes tejto príležitosti dostalo. Prešovskí colníci si pri príležitosti osláv Národného dňa colníkov pre nich pripravili bohatý program. Akčná ukážka, ktorá by mohla kľudne konkurovať filmovým trhákom, mobilný skener, ktorý preskenol všetky školské tašky, špeciálne vycvičený pes, ktorý zakaždým vyňuchal úkryt cigariet, zneškodnený páchateľ, zaistený tovar, ktorý je predmetom medzinárodného dohovoru CITES (dohovor, týkajúci sa ochrany ohrozených druhov rastlín a živočíchov pred ich úplným vyhynutím), zaistené fejky, športové a vedomostné súťaže, to je len malý výpočet aktivít, na ktorých sa žiaci tejto základnej školy dnes mali možnosť zúčastniť.

Cieľom podujatia bolo priblížiť deťom colnú a daňovú problematiku. Činnosť colníkov je v súčasnosti zameraná predovšetkým na správu spotrebných daní, správu nepriamych daní pri dovoze tovaru, na ochranu zdravia občanov (zabraňovaním dovozu nebezpečných a zdraviu škodlivých výrobkov), ochranu bezpečnosti občanov (kontrolou rádioaktívnych materiálov, zbraní, výbušnín), boj proti nelegálnej činnosti v prostredí medzinárodného obchodu (bojom proti praniu špinavých peňazí, drogám, pašovaniu tovaru), boj proti terorizmu, ochranu životného prostredia (odhaľovaním nelegálneho dovozu odpadov), ochranu ohrozených druhov rastlín a živočíchov, ochranu kultúrnych pamiatok (zabraňovaním ich nelegálnemu vývozu), ochranu práv duševného vlastníctva (odhaľovaním nelegálneho dovozu falzifikátov liekov, odevov, obuvi a iných tovarov) a na množstvo ďalších povinností, ktoré colníkom vyplývajú z právnych predpisov a medzinárodných dohôd.

Snahou organizátorov bolo zdôrazniť, že práca colníkov je dôležitá aj 10 rokov po zrušení hraníc so susednými štátmi, nakoľko mnoho ľudí si doposiaľ spája túto profesiu len s kontrolami na hraničných prechodoch.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 198 kB; nové okno]

(29. 09. 2014)

Archív noviniek