Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W5

Čínsky tovar pred prešovským obchodným domom

PREŠOV – 23. 10. 2013: Colníci z Prešova zaistili pred prešovským obchodným domom 583 ks tovaru, u ktorého je podozrenie, že ide o falzifikát. Občan Českej republiky tvrdil, že tovar kúpil za výhodnú cenu na tržnici v Brne a na Slovensku ho mal v úmysle predať. Odhadovaná škoda, ktorá by vznikla predajom takéhoto tovaru ako originálnych výrobkov, bola vyčíslená na takmer 40 000 eur.

Dňa 22.10.2013 spozorovali prešovskí colníci na parkovisku, pred obchodným domom osobu, ktorá vkladá do osobného vozidla čierne igelitové vrece. Kontrolou vozidla zistili, že sa v ňom nachádzajú ďalšie igelitové vrecia, naplnené textilným tovarom rôzneho druhu (tričká, svetre, mikiny, tepláky, bundy, nohavice, ponožky,...). Muž z Česka priznal, že nevie preukázať spôsob nadobudnutia tovaru.

Zaistený tovar sú napodobeniny značiek PUMA, NIKE, ADIDAS, LACOSTE, HUGO BOSS, Tommy Hilfiger a iné. Odhadovaná škoda, ktorá by vznikla oprávnených osobám predajom takéhoto tovaru, predstavuje hodnotu 39 780 eur.

Colníci sa spojili so zástupcami majiteľov ochranných známok, ktorí potvrdili, že ide o falzifikáty. Na základe záchytu budú práve majitelia ochranných známok kontaktovať držiteľa tovaru. V prípade, že medzi nimi dôjde k dohode bude uplatnený tzv. zjednodušený postup. V praxi to znamená, že držiteľ tovaru bude súhlasiť s jeho zničením a zaplatí náklady na zničenie tovaru.

V prípade, že sa oprávnená osoba nedohodne s držiteľom tovaru na jeho zničení, podá návrh na súd, ktorý rozhodne, či sa jedná o falzifikáty. V prípade právoplatného rozhodnutia súdu, že ide o tovar, ktorým sa porušuje právo duševného vlastníctva, hrozí majiteľovi tovaru pokuta až do výšky 3 319,39 eur.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 200 kB]

(23. 10. 2013)

Archív tlačových správ