Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W7

Prvá žena v čestnej jednotke

BRATISLAVA – 28. 05. 2014: Čestná jednotka finančnej správy jubiluje. Svoju desaťročnicu oslávila okrem iného aj položením vencov pri pamätníku SNP v Banskej Bystrici. Útvar pôvodne vznikol na zabezpečovanie pietnych aktivít v radoch colnej správy. Postupne sa stal neoddeliteľnou súčasťou finančnej správy. 22 mužov zabezpečuje protokolárne aktivity, participuje pri slávnostných a pietnych príležitostiach a reprezentuje finančnú správu. V týchto dňoch prijali medzi seba prvýkrát v histórii svojej existencie aj ženu.

Oslavy desiateho výročia vzniku čestnej jednotky spojili colníci so spomienkou na 70. výročie Slovenského národného povstania. Medzi aktívnymi účastníkmi povstania patrili aj príslušníci finančnej stráže a pohraničnej finančnej stráže. Päťdesiattri z nich položilo v rokoch 1918 – 1948 život pri výkone služby, a to aj počas Slovenského národného povstania. Pamiatku týchto bývalých kolegov si dnes pripomenuli zamestnanci finančnej správy – čestnej jednotky a položili vence v areáli pamätníka SNP. Premiéru pri slávnostnom akte čestnej jednotky mala dnes po prvý krát aj žena, pracovníčka pobočky colného úradu v Malackách Mirka Baranková.

Na Slovensku má čestná jednotka finančnej správy za sebou prvú dekádu. Pri tejto príležitosti prišli zástupcovia z Českej republiky, nakoľko práve oni po našom vzore začínajú budovať vlastnú čestnú jednotku českej colnej správy. Koordinátor odborného dohľadu pre Královohradecký kraj Ing. Petr Danék ocenil umenie slovenských colníkov z čestnej jednotky. Slovenskí colníci budú v najbližších dňoch odovzdávať českým kolegom skúsenosti na spoločnom cvičení na Donovaloch.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 132 kB]

(28. 05. 2014)

Archív tlačových správ