Preskočiť na hlavný obsah

Psy odhalili úkryt na toalete

BRATISLAVA – 02.05.2023: Príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava hliadkovali na hraničnom priechode (HP) Čunovo v smere do Maďarska. Za prítomnosti dvoch služobných psov sa zamerali na kontrolu nelegálnej prepravy tabaku a tabakových výrobkov. Snaha nebola márna. Pomocníci vycvičení na vyhľadávanie tohto druhu tovaru objavili v úkryte autobusu 1 600 ks cigariet bez kontrolnej známky.

Skúsená sučka Jena, ktorá pomáha pri vyhľadávaní tabaku a tabakových výrobkov príslušníkov finančnej správy z CÚ Bratislava, zaznamenala spolu s nováčikom Abby záchyt 80 ks spotrebiteľských balení cigariet (SBC), čo predstavuje 1 600 ks. Neboli označené kontrolnou známkou. Našli ich počas kontroly na HP Čunovo v smere do Maďarska, keď prehľadávali autobus s moldavskou poznávacou značkou. Jena a potom aj Abby opakovane pozitívne označili prítomnosť tabakových výrobkov v interiéri autobusu. Cigarety boli ukryté v priestore toalety za plastovým krytom pod umývadlom. Vodič, 40-ročný občan Moldavska, nevedel preukázať pôvod a spôsob ich nadobudnutia. Podľa jeho slov ich viezol do Nemecka. Hliadka SBC zaistila a vodičovi udelila pokutu. Prípadom sa ďalej zaoberá CÚ Bratislava.

Hoci únik na spotrebnej dani predstavuje sumu 213,56 eur, dôležitá bol v tomto prípade prítomnosť psovodov CÚ Bratislava a ich šikovných psov. Nemeckí a belgickí ovčiaci vycvičení na vyhľadávanie tabaku a tabakových výrobkov odhalili v minulom roku viac ako 30 000 ks cigariet a 21,2 kilogramov tabaku.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(02. 05. 2023)

Archív noviniek