Preskočiť na hlavný obsah

Reakcia riaditeľa KÚFS na vyhlásenia opozície

BRATISLAVA, 20.09.2018: Riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó reaguje na vyjadrenia opozície, ktoré odzneli na brífingu OĽaNO 19.09.2018.

Ľ. Makó: „Vyjadrenia opozičných poslancov pani Remišovej a pána Hegera sú nepravdivé a úmyselne zavádzajúce. Na finančnú správu som nastúpil až v septembri 2014 a prišiel som zo súkromnej sféry, čo  som nikdy netajil. Pripisovať mi preto zodpovednosť za niečo, čo sa dialo v období 2013 – 2014, teda v období, v ktorých OLAF identifikoval problémy s podhodnocovaním tovaru, je absolútne scestné. Na finančnej správe som v tom čase ani nepôsobil. Ale môžem povedať, že okamžite po mojom nástupe do funkcie, sme spoločne s kolegami pokračovali vo vyšetrovaní a prijímaní opatrení na zabránenie problémov s podhodnocovaním tovaru. Poslanci Remišová a Heger nehovoria pravdu, keď tvrdia, že finančná správa v tomto smere nič nevyšetrila. Dôkazom toho je 19 otvorených trestných konaní v celkovej sume približne 130 mil. eur.

Čo sa týka akýchkoľvek mojich podnikateľských aktivít, na finančnú správu som prišiel zo súkromnej sféry. Bol som konateľom niekoľkých veľkých a úspešných spoločností v oblasti bezpečnostných služieb a nikdy som sa nehanbil to priznať, nič som nezatajoval. Nikdy som neporušil zákon o štátnej službe colníkov (Zákon č. 200/1998 Z. z.), ani zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov (Zákon č. 328/2002 Z. z.). Svoje zákonné povinnosti si plním. Ako zamestnanec nemám povinnosť informovať o podnikateľských aktivitách svojho partnera či plnoletého dieťaťa. Ak má opozícia pocit, že nejaký zákon je potrebné podrobnejšie upraviť, napríklad tak, že žiadny rodinný príslušník zamestnanca štátnej správy nesmie podnikať, môže tak spraviť. Rovnako môžu navrhnúť, že zamestnancom v štátnej správe nemôže byť nikto zo súkromnej sféry. Fantázii sa medze nekladú. Ako poslanci NR SR majú predsa zákonodarnú iniciatívu.

Nie je tiež pravda, že KÚFS má kompetencie v oblasti kontroly hazardných hier. Orgánmi dozoru v oblasti hazardných hier sú podľa zákona o hazardných hrách iba daňové úrady, colné úrady a Finančné riaditeľstvo SR, nie KÚFS. Každý z nich má pri tom zákonom stanovený rozsah právomocí. KÚFS môže poskytovať súčinnosť orgánom dozoru len v tom prípade, ak ide o kontrolu nelegálneho hazardu spojenú s podozreniami na podvody na DPH či DPPO, teda pri akciách, pri ktorých sa zaisťuje aj účtovníctvo spoločností. 

Pevne verím, že poslanci Remišová a Heger prestanú klamať a zavádzať verejnosť a pri hodnotení mojej práce a mojej osoby budú mať na zreteli platné zákony.“

(20. 09. 2018)

Archív noviniek