Preskočiť na hlavný obsah

Školenie colníkov v oblasti služobnej kynológie v boji proti pašovaniu a falšovaniu tabakových výrobkov

BRATISLAVA – 19. 4. 2013: Približne 40 špecialistov na kynológiu, psovodov a inštruktorov výcviku sa stretne v dňoch 22. až 26. apríla v Tatranskej Lomnici. Okrem slovenských colných kynológov sa na školení zúčastnia aj ich kolegovia z USA, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Českej republiky.

Ide o prvý seminár takéhoto zamerania a rozsahu v histórii finančnej správy. Jeho úlohou je výmena skúseností z výcviku a praktických poznatkov pri využívaní služobných psov ako jedného z najspoľahlivejších nástrojov na odhaľovanie špeciálnych úkrytov na nelegálny prevoz tabakových výrobkov.

Seminár je určený pre psovodov a konzultantov výcviku, ktorí sa vo výkone služby zaoberajú služobnou kynológiou v prostredí finančnej správy. „Zídu sa tu naši najlepší psovodi, ktorí majú obrovské množstvo poznatkov z praxe,“ uviedol vedúci oddelenia služobnej kynológie Milan Dibala.

V rámci školenia vystúpia prednášajúci s najnovšími poznatkami z oblasti prípravy a výcviku psov so zameraním na pachové práce, čiže vyhľadávanie rôznych komodít – od tabaku cez drogy, peniaze či výbušniny. Toto školenie podporuje Európska únia v rámci programu Hercule II (2007-2013), ktorého cieľom je boj proti podvodom poškodzujúcim finančné záujmy EÚ, vrátane pašovania a falšovania tabakových výrobkov.

Finančná správa má v súčasnosti 26 služobných psov určených na detekciu tabaku a tabakových výrobkov. Ich schopnosti využíva na celom území Slovenska, najmä však na východnej hranici s Ukrajinou. Ich výcvik trvá od troch do štyroch mesiacov. Prví traja absolvovali náročný kurz v roku 2001.

Štatistika minulého roku ukazuje 350 záchytov súvisiacich s nelegálnymi cigaretami za asistencie služobných psov. V tomto roku už colníci majú za sebou asi 90 akcií, pri ktorých za pomoci psov zadržali väčšie či menšie množstvo tabakových výrobkov.

Okrem teoretickej časti budú súčasťou školenia colníkov v oblasti služobnej kynológie aj praktické ukážky, na ktoré pozývame zástupcov médií v piatok 26. apríla 2013 o 10.00 h do vzdelávacieho a doškoľovacieho zariadenia Ministerstva financií SR, Tatranská Lomnica 128, 059 60 Vysoké Tatry. Program podujatia pripájame v prílohe. Pre obmedzené kapacity poprosíme zástupcov médií aby sa v prípade záujmu nahlásili na: drahomira.adamcikova@financnasprava.sk, kontakt – 0907 065 654.

(19. 04. 2013)

Archív noviniek