Preskočiť na hlavný obsah
3

Slintačka a krívačka - aktuálne informácie o opatreniach a režime na hraniciach

Pri vstupe na Slovensko treba dezinfikovať

Pripomíname vodičom, že cez všetky bývalé hraničné priechody od Bratislavy až po Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat (vrátane) pri vstupe na Slovensko musia vozidlá prejsť cez dezinfekčné brody alebo brány.

  • Od priechodu Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat až po Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (úsek I/79) platí rovnaká povinnosť iba pre vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony.
  • Ak prevážate zvieratá vnímavé na slintačku a krívačku, stále platí, že na územie Slovenska môžete vstúpiť len cez hraničný priechod Šahy – Parassapuszta. Všade inde platí zákaz.

Epidémia slintačky a krívačky sa doposiaľ potvrdila v štyroch obciach v rámci okresu Dunajská streda – Lúč na Ostrove, Medveďov, Ňárad a Baka. Zabezpečuje sa likvidácia usmrteného dobytka prostredníctvom žilinskej kafilérie a ako alternatívne riešenie sa využíva vojenský priestor pri Leviciach.

Aktuálne mimoriadne núdzové opatrenia prijímané hlavným veterinárnym lekárom Slovenskej republiky a usmernenia sú zverejňované na webovom sídle Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré je gestorom pre veterinárnu kontrolu, veterinárnu inšpekciu a veterinárny dozor.

Slintačka a krívačka je závažné, vysoko nákazlivé, akútne, horúčkovité vírusové ochorenie hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi. Pre ľudí nepredstavuje nebezpečenstvo a nie je rizikom pre verejné zdravie. Viac informácií nájdete na webovom sídle Ministerstva zdravotníctva SR.

Dokument

Slintačka a Krívačka [.pdf; 282 kB; nové okno] - všetko čo potrebujete vedieť

Mimoriadna situácia

Vláda SR 25. marca 2025 rozhodla v súvislosti s výskytom tohto vysoko nákazlivého vírusu u hospodárskych zvierat o vyhlásení mimoriadnej situácie na Slovensku, čo umožňuje efektívnejšiu koordináciu činnosti dotknutých subjektov pri riadení záchranných prác, vydávaní príkazov na záchranné práce a vykonávaní opatrení a zmiernení následkov tejto situácie.

Opatrenia na hraniciach

Nákladná preprava a prevoz zvierat na hraničných priechodoch s Maďarskom

Kontroly všetkých nákladných motorových vozidiel prekračujúcich štátnu hranicu a vizuálne kontroly vozidiel do 3,5 tony budú prebiehať na hraničných priechodoch na vstupe na územie Slovenskej republiky.

Platí:

  • zákaz akéhokoľvek dovozu a tranzitu vnímavých zvierat (všetkými dopravnými prostriedkami) cez bývalé hraničné priechody (vrátane kômp) na hraniciach s Maďarskom –  s výnimkou bývalého hraničného priechodu Šahy – Parassapuszta,
  • zákaz jazdy vozidiel nad 3,5 tony cez bývalé hraničné priechody s Maďarskom v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji s výnimkou bývalých hraničných priechodov:
    • Čunovo – Rajka D2
    • Medveďov – Vámosszabadi
    • Komárno – Komárom
    • Štúrovo – Esztergom
    • Šahy – Parassapuszta.

Hranica s Českom 

Vozidlo s hmotnosťou nad 3,5 tony, ktoré prepravuje (alebo je na to určené) zvieratá, živočíšne produkty, vedľajšie živočíšne produkty alebo získané produkty, môže vstúpiť na územie Českej republiky len cez hraničné priechody:

  • Lanžhot (D2) / Brodské
  • Starý Hrozenkov (I/50) / Drietoma
  • Bílá-Bumbálka (I/35) / Makov
  • Mosty u Jablunkova (I/68) / Svrčinovec.

Na hraniciach treba počítať s tým, že vozidlo bude dezinfikované. Ide o rozhodnutie českej Štátnej veterinárnej správy.

Vizuálne kontroly aj na hraniciach s Poľskom, Českom a Rakúskom

Polícia od stredy 26. marca 2025 od 18. hodiny vykonáva vizuálne kontroly motorových vozidiel prekračujúcich štátnu hranicu na vstupe na územie Slovenskej republiky aj na ostatných bývalých hraničných priechodoch na vnútornej hranici s Rakúskom, Českou republikou a Poľskom, a to  v čase od 7. do 19. hodiny.

Malé hraničné priechody

Dopravné obmedzenia na „malých hraničných priechodoch“ s Maďarskom boli ukončené a premávka je obnovená.

Hasičský a záchranný zbor

Hasičský a záchranný zbor vykonáva dezinfekciu techniky, osôb a priestorov a zabezpečuje prevoz kadáverov v uzatvorených kontajneroch, ďalej zabezpečuje dezinfekciu hraničných priechodov na vstupe pomocou dezinfekčných brodov a rozprašovačov s dezinfekciou.  Do opatrení sú zapojení hasiči zo záchranných brigád v Malackách, v Humennom a Žiline, príslušníci z krajských riaditeľstiev v Trnave, Nitre, Bratislave a Prezídia HaZZ.

Krízové riadenie

Sekcia krízového riadenia ministerstva vnútra zabezpečila prostredníctvom okresných úradoch informovanie primátorov a starostov o prijatých opatreniach. Rieši materiálne požiadavky zasahujúcich zložiek, zo svojich zásob vyčlenila ochranné pracovné pomôcky a prostriedky na dezinfekciu, ktoré sú distribuované pre zasahujúce zložky v reštrikčných zónach. Pracovníci sekcie sú tiež v kontakte so Správou štátnych hmotných rezerv pri vyčlenení a distribuovaní pohotovostných zásob na riešenie mimoriadnej situácie.

Pomoc zo zahraničia

Slovenská republika aktivovala prostredníctvom sekcie krízového riadenia MV SR Mechanizmus civilnej ochrany Európskej únie. Cez spoločný informačný systém CECIS požiadala o technickú pomoc zo zahraničia a následne akceptovala ponuku Rakúska a Českej republiky.

Rakúsky CBRN dekontaminačný modul od 26. marca v spolupráci so slovenskými príslušníkmi HaZZ a OS SR vykonáva dekontamináciu nákladných vozidiel na hraničnom priechode Rusovce – Rajka.

Česká republika poskytla záchranný modul s dekontaminačnými bránami, nasadený je od 26. marca v obci Lúč na Ostrove pri poľnohospodárskom objekte a na hraničnom prechode Medveďov – Vámosszabadi.

(27. 03. 2025)

Archív noviniek