Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 10

Slováci školili malajských policajtov a colníkov

BRATISLAVA – 15. 08. 2013: Viac než 70 kilogramov chlorečnanu sodného, ktorý používajú teroristi ako základ na podomácky vyrobené bomby, zabavili colní úradníci v meste Songhkla na juhovýchode Thajska. Dodávku zaistili počas operácie Hawk, na ktorej sa podieľala aj slovenská finančná správa.

Operáciu organizovala kanadská vláda a Slováci pracovali po boku Austrálskej federálnej polície, INTERPOLu, Medzinárodnej organizácie pre migráciu, Odboru pre energiu Spojených štátov amerických a Svetovej colnej organizácie. Dve paralelné operácie sa uskutočnili v Thajsku a na medzinárodnom letisku Kuala Lumpur v Malajzii v dňoch 8.-13. júla 2013. Cieľom bolo vyškoliť policajtov a colníkov na boj proti terorizmu.

Malajskí policajti sa oboznámili s databázou Interpolu, v ktorej je zoznam všetkých medzinárodne hľadaných osôb, odcudzených dokladov a vozidiel. Odborníci z USA naučili policajtov, ako rozoznávať falošné doklady od originálnych. Malajskí colníci zas absolvovali školenie ako odvrátiť teroristické hrozby, včas odhaliť rádioaktívny materiál a zabrániť obchodovaniu s ním.

Ako používať detekčnú techniku a identifikovať nebezpečný materiál vysvetľoval malajským kolegom zástupca finančnej správy Radovan Spišák spolu so zástupcom Odboru pre energiu Spojených štátov amerických.

Postup slovenských colných orgánov demonštroval na prípade detekcie kontaminovaného vagóna na hraničnom priechode Maťovce (slovenskí colníci zachytili k dnešnému dňu 8 vagónov vstupujúcich z Ukrajiny na Slovensko s viacnásobne zvýšenými hodnotami radiácie).

Malajzia je taktiež zapojená do programu Druhostupňovej obrany, takže využíva podobné zariadenia, ako slovenská finančná správa.

(15. 08. 2013)

Archív tlačových správ