Preskočiť na hlavný obsah

Do štátnej pokladnice odviedli 395 mil. eur

ŽILINA - 12.07.2023: Firmy zo Žilinského kraja za prvých šesť mesiacov tohto roka odviedli do štátnej pokladnice 395 miliónov eur. Sumu, v ktorej je zarátané clo, DPH z dovozu a spotrebné dane, vyčíslil žilinský colný úrad pričom zaznamenal 11- % medziročný nárast.

Od začiatku roka odišlo od podnikateľských subjektov zo Žilinského kraja do štátnej kasy 395 mil. eur dovozných platieb a spotrebnej dane. Za rovnaké obdobie minulého roka to bolo o takmer 39 mil. eur menej.

Výška zaplateného cla a DPH z dovozu presiahla čiastku 328,5 mil. eur. Ďalších 66,5 mil. eur z celkových odvodov tvorili spotrebné dane. Tento priaznivý trend možno už dlhodobo pozorovať hlavne vďaka dobre rozbehnutému automobilovému priemyslu v kraji, ktorý sa podieľa na celkových odvodoch väčšou polovicou. K výsledným číslam výrazne prispelo aj liehovarníctvo, distribúcia pohonných hmôt a tabakových výrobkov, energetika, strojárstvo a elektrotechnika.

Dokument:

Informácia:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(12. 07. 2023)

Archív noviniek