Preskočiť na hlavný obsah

Akcia Spartakus odhalila vyše 30 ton nelegálneho tabaku

BRATISLAVA – 18.03.2022: Vyše 30 ton nelegálneho tabaku, 10 zadržaných osôb a množstvo komponentov na výrobu cigariet bez platnej kontrolnej známky. Takýto výsledok priniesla rozsiahla akcia Spartakus, ktorú zrealizoval Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. Odhalením nelegálnej výrobni cigariet sa ozbrojeným príslušníkom finančnej správy podarilo zamedziť možnej škode, ktorá by štátu mohla vzniknúť  až do výšky 3,5 milióna eur.  

Kriminalisti finančnej správy vo februári tohto roka zrealizovali rozsiahlu akciu Spartakus, ktorá priniesla mimoriadne výsledky. V Nitrianskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji vykonali viacero domových prehliadok a iných priestorov vďaka čomu sa im podarilo odhaliť v priestoroch priemyselnej haly v Nitre nelegálnu výrobňu cigariet v úvodnom štádiu jej prevádzky. Výrobné stroje boli zložené, nastavené a pripravené na riadne spustenie výroby, pričom podľa odhadov z naskladneného tovaru (tabaku a komponentov) v prípade nepretržitej prevádzky by bolo možné vyrobiť až 30.244.500 kusov cigariet bez označenia platnou kontrolnou známkou. Vyšetrovanie naznačuje, že mali smerovať na slovenský trh, ale aj do ďalších krajín Európskej únie.

O mimoriadnosti zásahu svedčí aj fakt, že možná škoda štátu v podobe úniku na spotrebnej dani z tabakových výrobkov by sa v tomto prípade mohla vyšplhať až na 3,5 milióna eur.

Počas akcie zaistili príslušníci KÚFS  kompletné výrobné zariadenie na výrobu cigariet spolu s rezačkou a baličkou cigariet, sušičku tabaku, ako aj rôzne komponenty na výrobu tabakových výrobkov, ako aj množstvo vecných dôkazov.  Celkovo bolo počas akcie Spartakus zaistených vyše 30 ton tabaku, 920 kusov tabakových výrobkov a sedem krabíc s množstvom 2800 vyrobených kusových cigariet.

Kriminalisti KÚFS zadržali celkom 10 osôb, pričom 4 už bolo vznesené obvinenie zo zločinu porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru v súbehu s prečinom nepovolenej výroby liehu, tabaku a tabakových výrobkov formou spolupáchateľstva. V súčasnosti sú páchatelia väzobne stíhaní. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom trest odňatia slobody na tri až osem rokov. 

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(18. 03. 2022)

Archív noviniek