Preskočiť na hlavný obsah

Ukrytú strelnú zbraň objavil služobný pes

BRATISLAVA – 02.08.2023: Príslušníci finančnej správy (FS) využívajú pri svojej práci 50 služobných psov vycvičených na vyhľadávanie drog, tabaku a tabakových výrobkov, finančnej hotovosti a chránených druhov rastlín a živočíchov. Najnovšie k nim pribudol pomocník, ktorého úlohou je detekovať aj strelné zbrane. Zaznamenal svoj prvý záchyt pri kontrole vozidla na hraničnom priechode Čunovo.

Na diaľničnom hraničnom priechode (DHP) Čunovo zastavila hliadka príslušníkov FS z Colného úradu (CÚ) Bratislava v pondelok 31. júla osobné motorové vozidlo s maďarským evidenčným číslom. Zamerali sa na kontrolu dodržiavania colných a daňových predpisov. Vodičom kontrolovaného automobilu bol 30-ročný občan Ukrajiny. Pri prehliadke bol do akcie nasadený aj služobný pes vycvičený na vyhľadávanie tabaku a tabakových výrobkov ako aj zbraní. Jena pozitívne označila priestor pod sedadlom vodiča, kde hliadka objavila krátku strelnú zbraň.

Vodič nevedel predložiť žiadne doklady k nájdenej zbrani, ani k motorovému vozidlu. Tiež nevedel uviesť účel a cieľ cesty. Správal sa podozrivo. Neskôr uviedol, že nelegálne prekročil ukrajinské hranice a potom motorové vozidlo odcudzil v Maďarskej republike. Preto vzniklo dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu alebo z iného protiprávneho konania osoby. Príslušníci FS obmedzili vodiča na osobnej slobode, nasadili mu služobné putá a vykonali prehliadku, aby sa presvedčili či nie je ozbrojený. Na miesto privolali príslušníkov Policajného zboru, ktorí si prevzali zadržanú osobu na ďalšie úkony.

Príslušníci FS využívajú pri svojej práci približne 50 služobných psov vycvičených na vyhľadávanie drog, tabaku a tabakových výrobkov, finančnej hotovosti a chránených druhov rastlín a živočíchov. Jena je prvým psom v našich radoch, ktorého úlohou je detekovať aj strelné zbrane. Jej prvý záchyt si preto zaslúži pochvalu.

Dokument:

Informácia:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(02. 08. 2023)

Archív noviniek