Preskočiť na hlavný obsah

„V centre Bratislavy strieľali po colníkoch!"

BRATISLAVA – 27.05.2013: V centre Bratislavy strieľali po colníkoch! Presne tak, ako pred 75 rokmi, kedy v noci z 20. na 21. mája 1938 vyhlásili ostrahu hraníc.

Vernú rekonštrukciu týchto udalostí mohli vidieť návštevníci v sobotu 25. mája pri bratislavskom Múzeu colníctva. Akciu organizovali nadšenci zo Spolku histórie colníctva a finančnej správy, Múzea petržalského opevnenia, Klubu vojenskej histórie POLOM Žilina a mesto Bratislava.

Okolie mýtneho domčeka pri Starom moste sa zmenilo na colnicu niekde v pohraničí, kde sa nemecká menšina dožadovala odtrhnutia územia, na ktorom žilo veľké množstvo Čechov a Slovákov. Z pokojného života v pohraničí sa postupne začalo vytrácať susedské spolunažívanie a množili sa prepady hliadok Finančnej stráže. Miestne ozbrojené komandá sa rozhodli dobyť si svoje územie silou a začali útok na pohraničný colný úrad.

V roku 1938 došlo k vyhroteniu situácie na československých hraniciach, kde príslušníci Finančnej stráže zadržiavali veľké množstvá pašovaných zbraní. To jasne naznačovalo, že sa chystá zo strany nacionalistických skupín ozbrojené povstanie. Vtedajšie spravodajské služby hlásili čiastočné sústredenie nemeckých ozbrojených síl na našich hraniciach.

(27. 05. 2013)

Archív noviniek