Preskočiť na hlavný obsah

Za nelegálnou výrobňou tabaku do vodných fajok stáli recidivisti

BRATISLAVA – 21.09.2023: Kriminálny úrad finančnej správy na východe Slovenska odhalil nelegálnu výrobňu tabaku do vodných fajok. Ide vôbec o prvý takýto prípad na Slovensku. Zadržaní boli traja páchatelia, pričom dvaja z nich sú recidivisti a už v minulosti boli za nelegálnu výrobu odsúdení. Predbežne vyčíslená škoda na spotrebnej dani z tabakových výrobkov dosahuje 617.524,80 eura.

Kriminalisti finančnej správy tento týždeň realizovali akciu pod krycím názvom Strojník. Vykonali 6 prehliadok nebytových priestorov v meste Košice a okolí. Akcia bola úspešná, pretože sa im podarilo odhaliť nelegálnu výrobňu tabaku do vodných fajok. Vo výrobni dochádzalo k miešaniu rastlinných surovín s melasou a mätovými príchuťami, ktoré následne boli páchateľmi balené do plastových škatúľ. Celkovo bolo zaistených 6096 kilogramov tabaku do vodných fajok, z ktorého škoda na spotrebnej dani z tabakových výrobkov pre štát predstavuje sumu 617 524,80 eura . Okrem toho zaistili aj motorové vozidlo zn. AUDI.

Priamo pri výrobe zadržali troch páchateľov. Dvaja z nich sú pritom nepoučiteľní, nakoľko ide o recidivistov. Už v minulosti boli odsúdení za nelegálnu výrobu tabakových výrobkov – cigariet a to tak na území Slovenska, ako aj v Poľsku.

Vyšetrovateľ KÚFS spracoval podnet na vzatie do väzby u dvoch páchateľov, s ktorým sa prokurátor stotožnil. Za nelegálnu činnosť im hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 123 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(21. 09. 2023)

Archív noviniek