Preskočiť na hlavný obsah

Zachytili sme nelegálny tabak za milión eur

BRATISLAVA – 06.05.2021: Ozbrojeným príslušníkom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) sa podaril ďalší skvelý úlovok na východe Slovenska. V rámci akcie Sušina odhalili nelegálnu výrobňu tabakových výrobkov v obci Udavské. Zabránili tak možnému finančnému úniku na spotrebnej dani z tabakových výrobkov vo výške najmenej 905.502 eur. Pri čine bolo zadržaných šesť osôb. Vyšetrovateľ finančnej správy už spracoval aj návrh na ich väzobné stíhanie. 

Päť Poliakov a jedného Slováka prichytili kriminalisti finančnej správy pri páchaní trestnej činnosti, keď spracovávali nelegálny tabak v areáli bývalého mlynu v obci Udavské. Ozbrojení príslušníci finančnej správy ich odhalili v rámci akcie Sušina na základe medzinárodnej spolupráce s lotyšskými colnými kolegami. Celkovo sa do akcie v nočných hodinách zapojilo približne 100 ozbrojených príslušníkov finančnej správy spolu s policajtmi. 

Počas akcie Sušina vykonali kriminalisti finančnej správy viaceré prehliadky skladov aj rodinného domu v obci Udavské. Páchateľov pristihli priamo pri čine. Dopustiť sa mali zločinu porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru ako aj nepovolenej výroby tabaku a tabakových výrobkov. 

Ozbrojení príslušníci KÚFS celkovo zaistili 10,14 tony suroviny na výrobu cigariet. Okrem toho zaistili aj motorové vozidlá. Vďaka tejto úspešnej akcii zabránili možnému úniku na spotrebnej dani vo výške takmer jedného milióna eur. „Ide o ďalší prípad, ktorý dokazuje, že dosahujeme stále lepšie výsledky vo vyšetrovacej a operatívnej činnosti. Týmto záchytom sme ochránili nielen štát pred daňovými únikmi, ale aj zdravie občanov, ktoré mohli tieto nelegálne cigarety ohroziť,“ skonštatoval prezident finančnej správy Jiří Žežulka. Minister financií Igor Matovič uviedol: „Chcem pochváliť finančnú správu a jej kriminálny úrad za výsledky pri odhaľovaní trestnej činnosti. Len za prvé mesiace tohto roka dosiahli výrazne lepšie výsledky ako za celý minulý rok“. Odkázal podvodníkom, že „im pôjdeme po krku, lebo okrádajú svojou činnosťou štát a nás všetkých“. 

Vyšetrovateľ finančnej správy spracoval návrh na vzatie do väzby v prípade všetkých prichytených páchateľov. V tomto prípade naďalej prebiehajú ešte procesné úkony. V prípade dokázania viny hrozí zadržaným trest odňatia slobody na tri až osem rokov. 

Akcia Sušina nie je pritom ojedinelým úspešným záchytom cigariet bez platných kontrolných známok,    vďaka ktorému sa podarilo zabrániť únikom na spotrebných daniach. V poslednom období ich bolo viacero. Len za uplynulé mesiace sa podarilo Kriminálnemu úradu finančnej správy viacnásobne zachytiť viac tabaku a nelegálnych cigariet ako za minulý rok. V prípade tabaku sa finančnej správe podarilo za prvé mesiace tohto roka zadržať 2,5-krát viac tabaku ako minulý rok. Napríklad niekoľko desiatok nelegálnych cigariet bolo na východe Slovenska zadržaných aj koncom apríla tohto roka. Tento týždeň bolo zaistených aj 20 kg rastlinnej sušiny katy jedlej zaradenej do zoznamu omamných a psychotropných látok.

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(06. 05. 2021)

Archív noviniek