Preskočiť na hlavný obsah

Nelegálna preprava rezaného tabaku

BRATISLAVA – 19.01.2022: Viac ako 1,2 milióna eur sa podarilo zachrániť kriminalistom finančnej správy, ktorí v poľskom kamióne objavili 95 kartónových krabíc s rezaným tabakom. Jeho hmotnosť bola 15 666 kg. Nelegálnu prepravu sa Kriminálnemu úradu finančnej správy podarilo odhaliť v súvislosti so zrealizovanou akciou v Partizánskom v závere minulého roka.

Príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) v decembri minulého roka zadržali v areáli priemyselného parku v obci Lužianky (okres Nitra) poľský kamión. Pri kontrole jeho skriňového návesu zistili prítomnosť 95 kartónových krabíc s obsahom rezaného tabaku.

Celková hmotnosť daného nákladu bola 15 666 kg. Predpokladaný únik na spotrebnej dani bol vyčíslený na 1 266 640,13 eur. Táto nelegálna preprava bola odhalená v súvislosti so zrealizovanou akciou v Partizánskom, kde príslušníci KÚFS našli kompletnú nelegálnu výrobnú linku na cigarety s prepojením na poľskú organizovanú skupinu páchateľov.  

Akcia v Partizánskom a vo Vrábľoch bola v závere minulého roka zrealizovaná na základe dôslednej dvojmesačnej operatívno-pátracej činnosti. Príslušníkom KÚFS sa vtedy podarilo odhaliť nelegálnu výrobňu cigariet a sklad s mimoriadnym obsahom. Zaistili takmer 29 miliónov kusov cigariet bez označenia platnou kontrolnou známkou, tabakovú surovinu v množstve 13,2 tony, technologické zariadenie na výrobu cigariet, baliace zariadenie, rezačku, sušičku ako aj komponenty na výrobu cigariet. Predbežne vyčíslený únik na spotrebnej dani z tabakových výrobkov bol vyčíslený na 4,6 milióna eur.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 125 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(19. 01. 2022)

Archív noviniek