Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W8

Tabaková surovina za takmer deväť miliónov eur

BRATISLAVA, 28.12.2018: Dve spoločnosti so sídlom v Banskej Bystrici mali nezákonne prepravovať tabakovú surovinu z Bulharska na Slovensko a zo Slovenska ju následne distribuovať do ďalších krajín Európskej únie. Podľa dostupných informácií mali doviezť približne 120 ton tabakovej suroviny. Škodu vyčíslili kriminalisti finančnej správy na takmer deväť miliónov eur. Prípad súvisí s medializovaným prípadom z Kysúc z konca novembra.

Kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy vlastnou operatívnou činnosťou získali informácie týkajúce sa nezákonného dovozu tabaku a tabakových výrobkov z územia iných členských štátov na územie Slovenska. Z nezákonných aktivít sú podozrivé dve spoločností, ktoré majú totožné sídlo na adrese v Banskej Bystrici. Na tom istom mieste má sídlo aj účtovná spoločnosť oboch záujmových spoločností. V oboch spoločnostiach je konateľom aj spoločníkom občan s poľskou štátnou príslušnosťou.

Nezákonná činnosť mala spočívať v preprave tabakovej suroviny Slovensko a jej následnej distribúcii rôznym spoločnostiam v rámci Európskej únie, a to bez toho, že by spoločnosti disponovali platnou registráciou správcu dane alebo boli registrované ako obchodníci s tabakovou surovinou alebo ako daňový sklad (v zmysle zákona č.106/2004 Z. z. o SPD z tabakových výrobkov). Podľa doteraz zistených informácií mali tieto spoločnosti doviezť na Slovensko približne 120 ton tabakovej suroviny.

Predbežnú škodu vyčíslili kriminalisti na 8 700 000 eur. Obom spoločnostiam kriminalisti Kriminálneho úradu finančnej správy navyše zaistili účtovníctvo a na obe podali trestné oznámenie. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom za spáchanie trestného činu skrátenia dane a poisteného trest odňatia slobody vo výške sedem až dvanásť rokov.

Prípad súvisí s ďalšími zisteniami v medializovanom prípade z Kysúc. Ako informovala finančná správa ešte koncom novembra, na Kysuciach si mala organizovaná skupina pašerákov privyrábať nelegálnym predajom tabaku a tabakových výrobkov. Kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy chytili pri čine priamo jedného z nich. Viac informácií o novembrovej akcii je dostupných na portáli finančnej správy v tlačovej správe"Pašeráka prichytili priamo pri čine".

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 201 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(28. 12. 2018)

Archív noviniek