Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W9

Trnavskí colníci zaistili „fejkové“ hračky a zimné bundy

TRNAVA/DUNAJSKÁ STREDA/BRODSKÉ – 23.10.2013: Trnavskí colníci v Dunajskej Strede a v Brodskom zaistili takmer 12 000 falzifikátov. Okrem toho neprepustili do predaja viac ako 5 000 hračiek a slnečných okuliarov, ktoré nespĺňali normy EU. Odhadovaná škoda zaistených falzifikátov bola vyčíslená na takmer pol milióna eur.

Prvý prípad je z Dunajskej Stredy. Pri kontrole kontajnera z Číny colníci zaistili 9 216 falzifikátov hračiek a detských tričiek. Išlo o napodobeniny ochranných známok BEYBLADE, BMW, Franklin & Marshall. Tovar bol určený na slovenský a maďarský trh. Odhadovaná škoda, ktorá by vznikla ich predajom na trhu, bola predbežne vyčíslená na 156 528 eur.

Z ďalšej čínskej zásielky colníci neprepustili do predaja:

  • 2 604 hračiek (plastové lietajúce vrtule so svetlom na baterky a plyšové hračky delfín na baterky),
  • 2 500 slnečných okuliarov.

V spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou colníci zistili, že tovar nespĺňa európske kritériá o bezpečnosti hračiek a tovar do voľného obehu neprepustili. Hračky boli vyrobené v Číne a boli určené pre slovenské obchody.

V rovnakom čase zaisťovali „fejky“ aj colníci v Brodskom. Počas kontroly zásielky našli 2 699 falzifikátov pánskych zimných búnd, ktoré boli falzifikátmi značiek Camp DAVID a NAPAPIJRI. Tovar pochádzal z Číny a bol určený na český trh. Odhadovaná škoda, ktorá by vznikla ich predajom na trhu, bola vyčíslená na 323 650 eur.

Tovar v oboch prípadoch videli aj zástupcovia majiteľov ochranných známok, ktorý potvrdili, že ide o falzifikáty. Práve oni teraz rozhodnú o osude búnd či detských tričiek. Do 10 pracovných dní majú možnosť vyjadriť sa, či chcú vo veci konať a akým spôsobom. Možnosti sú dve – buď dohodou, a teda tzv. „zjednodušeným postupom“, kedy sa tovar zlikviduje (na náklady majiteľa tovaru). Alebo môžu držitelia ochranných známok podať návrh na súd. Ten následne rozhodne, či ide o falzifikáty a ako sa má ďalej postupovať. V prípade právoplatného rozhodnutia súdu, že ide o tovar, ktorým sa porušuje právo duševného vlastníctva hrozí majiteľovi tovaru pokuta až do výšky 66 387,83 eur.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 214 kB; nové okno]

(23. 10. 2013)

Archív tlačových správ