Preskočiť na hlavný obsah

Predvianočné nákupy sa podpísali pod rast tržieb

BRATISLAVA – 17.01.2023: Ľudia pred Vianocami nakupovali viac ako v predošlom roku. Odzrkadlilo sa to v decembrových tržbách, ktoré finančná správa eviduje v systéme e-kasa. V posledný mesiac roku 2022 tržby medziročne vzrástli o 23,2 %, medzimesačne stúpli o 13,7 %. Vyplýva to z údajov zverejnených na OpenData portáli finančnej správy.

Finančná správa zaznamenala v decembri 2022 výrazný nárast tržieb v systéme e-kasa. Podpísali sa pod to pravdepodobne predvianočné nákupy. Celkovo v posledný mesiac roka 2022 sa tržby medziročne zvýšili o 601 miliónov eur na 3,2 miliardy eur. Medzimesačne boli vyššie o 384 miliónov eur. Ako vyplýva z údajov zverejnených na OpenData portáli finančnej správy, tržby rástli naprieč všetkými sektormi. Najvýraznejšie sa darilo  maloobchodu, kde sa zvýšili medziročne o 94,2 milióna eur. Nárast zaznamenali aj predajcovia pohonných látok, ktorým tržby medziročne stúpli o 10,7 milióna eur.

Obľúbeným darčekom pod vianočným stromčekom je oblečenie. Nárast tržieb tak zaznamenal aj maloobchod s odevmi, a to medziročne o 51,2 milióna eur. Výrazný nárast tržieb v decembri 2022 v porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roku zaznamenali aj služby pohostinstiev, a to o takmer 51 miliónov eur.

Príloha: Grafy

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(17. 01. 2023)

Archív noviniek