Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W4

Trnavskí colníci za prvý štvrťrok zaistili fejky za takmer 700 000 eur

TRNAVA – 26. 04. 2014: V priebehu prvého štvrťroka 2014 zaistili trnavskí colníci 31 382 falzifikátov za takmer 700 000 eur.

Falšovaný tovar odhalili trnavskí colníci na pobočkách v Dunajskej Strede a v Brodskom v rámci vykonávania kontrol pri dovoze z tretích krajín. Takmer všetky falzifikáty pochádzali z Číny. Pri tovare vzniklo podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva.

Trnavskí colníci odhalili pri týchto kontrolách 31 382 falzifikátov. Išlo najmä o textil, obuv, hračky a kabelky. Škoda, ktorá by vznikla majiteľom ochranných známok predajom tohto zaisteného tovaru na trhu ako originálnych výrobkov bola vyčíslená konkrétnymi majiteľmi na takmer 700 000 eur.

Najviac zadržaných fejkov bolo reprodukciami ochranných známok ADIDAS, CROCS, TOUS, BURBERRY, APPLE a iné.

Pred zničením tovaru môže colný úrad rozhodnúť o bezodplatnom poskytnutí na humanitárne účely  a to po splnení zákonom stanovených podmienok. Ako zdôraznila hovorkyňa Colného úradu Trnava  Iveta Švárna v každom prípade sa bude prihliadať na ochranu spotrebiteľa trhu ako aj na prísne zdravotné kritériá, ktoré musí tovar spĺňať.

V prípade, ak colný úrad zhodnotí, že tento tovar je vhodný na humanitárne účely, jeho ponuka bude
pre verejnosť zverejnená na stránke www.financnasprava.sk formou tlačovej správy. Dňa 26. apríla pred 44 rokmi nadobudol účinnosť Dohovor o zriadení Svetovej organizácie duševného vlastníctva a práve na podnet tejto organizácie sa 26. apríl stal aj Svetovým dňom duševného vlastníctva. Na Slovensku si ho pripomíname od roku 2001.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 209 kB]

(26. 04. 2014)

Archív tlačových správ