Preskočiť na hlavný obsah

Úkryty v kamióne odhalili nelegálne cigarety

KOŠICE – 01.12.2020: Ozbrojení príslušníci finančnej správy SR pri kontrole kamióna z Turecka odhalili v obci Milhosť v rôznych úkrytoch 7 741 kusov cigariet v spotrebiteľských baleniach, ktoré neboli označené slovenskou kontrolnou známkou. Skvelú prácu odviedol služobný pes vycvičený na vyhľadávanie tabaku a tabakových výrobkov.

Počas spoločnej akcie príslušníkov Colného úradu Košice a Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zachytili naši príslušníci takmer 400 spotrebiteľských balení tabakových výrobkov neoznačených slovenskou kontrolnou známkou.Minulý týždeň počas kontroly zastavili v obci Milhosť v smere z Maďarska na Slovensko turecký kamión. V rôznych úkrytoch našli 7 741 kusov cigariet v spotrebiteľských baleniach, ktoré neboli označené slovenskou kontrolnou známkou.

Colníci nasadili aj služobného psa, ktorý pozitívne reagoval na uloženú prenosnú nádobu na pohonné látky. Po jej preskúmaní naši príslušníci zistili umelé zásahy do konštrukcie. Odkrytím vrchnej časti nádoby vznikol dutý priestor, v ktorom sa nachádzali neoznačené spotrebiteľské balenia cigariet v počte 150 kusov. Dôkladným prehľadaním odkladacích priestorov nákladného motorového vozidla našli medzi uloženými potravinami ďalších 150 a v kabíne vodiča 90 spotrebiteľských balení cigariet bez označenia.

Vodič nákladného vozidla tureckej štátnej príslušnosti na výzvu colníkov nevedel predložiť žiadny doklad dokazujúci, že tovar bol na územie únie riadne dovezený. Vzhľadom na zistené skutočnosti príslušníci finančnej správy nadobudli dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu. Príslušník KÚFS začal v uvedenej veci trestné stíhanie pre porušenie predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru podľa Trestného zákona.

Turecký vodič bol umiestnený do cely predbežného zadržania. Sudca Okresného súdu Košice – okolie uznal vodiča vinným zo spáchania prečinu tým, že nakladal s neoznačenými spotrebiteľskými baleniami tabakových výrobkov a nezákonne ich prepravil cez colnú hranicu, čím vznikol colný dlh vo výške takmer 1 200 eur. Trestným rozkazom uložil vodičovi trest odňatia slobody v trvaní 6 mesiacov s podmienečným odkladom na 12 mesiacov.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 298 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(01. 12. 2020)

Archív noviniek