Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W3

Kontrolóri z Nitry mali prijať úplatok

BRATISLAVA, 24.09.2018: Vyšetrovateľ národnej protikorupčnej jednotky vzniesol obvinenie pre zločin prijímania úplatku a pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa voči dvom kontrolórom Daňového úradu Nitra, pracovisko Nové Zámky. Podľa polície si mali kontrolóri Pavol P. a Nina Z. vyžiadať úplatok 50-tisíc eur za prehliadnutie zistených nedostatkov pri výkone daňovej kontroly. Finančná správa na prípade spolupracuje s políciou, korupciu vo vlastných radoch totiž netoleruje. Voči obom obvineným zamestnancom podnikla kroky na postavenie mimo službu.

Finančná správa dbá na dodržiavanie zákonov, korupciu v radoch finančnej správy netoleruje. Preto okamžite voči obom obvineným zamestnancom podnikla potrebné úkony na postavenie mimo službu. Podrobnejšie informácie v tejto chvíli nie je možné zverejniť.

V roku 2013 finančná správa zaviedla „Program nulová tolerancia korupcie“. Odvtedy bolo preukázaných viac ako 20 prípadov korupčného správania sa zamestnancov finančnej správy spolu na celom Slovensku. Keďže na finančnej správe pracuje viac ako 9 000 ľudí, znamená to, že 99% zákony a Etický kódex zamestnanca finančnej správy nepochybne dodržiava. Aj takéto prípady tak môžu byť odstrašujúcim príkladom voči korupčnému konaniu.

Odhaľovanie korupcie vo vlastných radoch nie je jednoduché, je potrebné mať priame dôkazy a je nevyhnutná efektívna spolupráca medzi finančnou správou a políciou. V odhalených prípadoch boli zamestnanci finančnej správy postavení mimo službu, zároveň boli podané trestné oznámenia na políciu pre prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Aj v tomto prípade preto finančná správa aktívne spolupracuje s políciou.

Finančná správa vyzýva verejnosť, aby v prípade akýchkoľvek informácií o korupčnom správaní sa zamestnancov finančnej správy, tieto informácie poskytli finančnej správe na ďalšie konanie. Finančná správa okamžite podozrenia preverí a môže vyvodiť zodpovednosť. Či už ide o korupčné správanie sa vlastných zamestnancov, alebo akékoľvek iné snahy obchádzania zákona, takéto správanie sa je v každom prípade neakceptovateľné.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 199 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(24. 09. 2018)

Archív noviniek