Preskočiť na hlavný obsah

Úspešné razie voči dílerom drog

BRATISLAVA – 06.03.2023: Zaistenie takmer 20 kg omamných a psychotropných látok (OPL) je výsledkom protidrogových akcií, ktoré v uplynulých týždňoch vykonali príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) v spolupráci Policajným zborom (PZ) SR. Zo zaisteného množstva by bolo možné vyrobiť asi 30.000 jednotlivých dávok OPL, pričom ich cena na čiernom trhu by sa pohybovala v rozmedzí od  75.000  do 375.000 eur. 

Príslušníci KÚFS v spolupráci s PZ SR vykonali v uplynulých týždňoch na území Slovenska štyri akcie zamerané na páchateľov, ktorí sa dlhodobo zaoberali nelegálnym dovozom OPL z tretích krajín sveta na Slovensko. Razie nadväzovali na minuloročnú akciu Kebab, v rámci ktorej zadržali balíky z USA obsahujúce až 15 kg OPL. Chodili na adresu občana Turecka, ktorý drogy distribuoval v uliciach Bratislavy. Na krytie a predaj využíval firmu, s ktorou podnikal.

V rámci všetkých spomínaných akcií vykonal Kriminálny úrad finančnej správy spolu s políciou sedem domových prehliadok, tri prehliadky iných priestorov, osobné prehliadky a zadržali až osem podozrivých osôb. Počas nich našli a zaistili takmer 20 kg OPL (sušina marihuany, kokaín, MDMA, čokoláda s obsahom halucinogénych látok a ďalšie podozrivé látky). Zo zaisteného množstva by bolo možné vyrobiť približne 30.000 jednotlivých dávok OPL, pričom ich cena na čiernom trhu by sa pohybovala v rozmedzí od  75.000 eur  do 375.000 eur. Vďaka úspešným zásahom a operatívnom- pátracím činnostiam sa však kriminalistom podarilo takejto nelegálnej činnosti zabrániť. Na expertízu putovali aj zadržané digitálne váhy, obalový materiál, či plničky. Podozrivým osobám zaistili tiež finančnú hotovosť vo výške asi 60.000 eur a osobné motorové vozidlo v hodnote 30.000 eur.

Voči štyrom podozrivým vyšetrovateľ PZ vzniesol obvinenie za obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby OPL, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie. Podľa Trestného zákona hrozí páchateľom tejto trestnej činnosti v prípade uznania viny trest odňatia slobody vo výške 10 až 15 rokov. Nad ďalšou osobou visí trest 15 až 20 rokov za mrežami. Štyroch páchateľov tejto drogovej trestnej činnosti  sudca  vzal do vyšetrovacej väzby. Prípad je stále v štádiu intenzívneho vyšetrovania.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 127 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež zvuková nahrávka [.mp3; 251 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

 

(06. 03. 2023)

Archív noviniek