Preskočiť na hlavný obsah

Odhalili sme nelegálnu prepravu včiel

MICHALOVCE – 21.07.2023: Príslušníci Colného úradu Michalovce majú za sebou nezvyčajný záchyt. Podarilo sa im odhaliť nelegálnu prepravu 2 664 živých včiel, ktoré mal vodič vo svojom vozidle v batožinovom priestore v kartónovej krabici. Nemal k nim ale žiadne sprievodné doklady ani veterinárne certifikáty. 

Počas výkonu mobilného dohľadu hliadka Stanice colného úradu Michalovce kontrolovala dodávkové vozidlo. Pozornosti členov hliadky neunikla kartónová krabica uložená v batožinovom priestore medzi ostatnými prepravovanými vecami. Počas kontroly krabice zistili, že je v nej živý hmyz. V krabici sa nachádzalo 59 plastových prepraviek, ktoré boli rozdelené na 296 menších priehradok. V každej z nich sa nachádzalo 9 kusov živého hmyzu. Išlo spolu o 2 664 včiel bližšie neurčeného druhu. Keďže v každej z priehradok sa nachádzala jedna včelia kráľovná, z tohto množstva by bolo možné založiť 296 včelích rodín.    

Vodič na výzvu príslušníkov nevedel predložiť žiadne sprievodné doklady a ani veterinárne certifikáty k prepravovanému živému hmyzu. Hliadka nájdené včelstvo zaistila a vozidlo aj s cestujúcimi predviedla na colný úrad. 

Nakoľko išlo o živý hmyz neznámeho pôvodu predstavujúci potenciálne riziko zavlečenia rôznych chorôb, mikroorganizmov či škodcov, príslušníci kontaktovali Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Michalovce (RVPS). Včely boli podrobené veterinárnej kontrole inšpektorom RVPS, ktorý z dôvodu vecnej príslušnosti a ďalšieho konania vo veci zaistené včely prevzal. 

Spoločenská hodnota zaistených včiel bola vyčíslená na viac ako 5 900,- eur. Vzhľadom na túto hodnotu vzniklo podozrenie zo spáchania trestného činu a prípad bol postúpený poverenému príslušníkovi Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý vedie trestné stíhanie pre prečin porušovania predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou. V prípade preukázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody až na dva roky. 

Finančná správa vyzýva včelárov k opatrnosti pri nákupe včelích rodín a zakladaní včelstiev.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 119 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.  

(21. 07. 2023)

Archív noviniek