Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W5

Už tento víkend finančná správa na leteckých dňoch SIAF

BRATISLAVA – 28. 08. 2013: Čestnú jednotku či zásah Kriminálneho úradu finančnej správy. Tieto a ďalšie ukážky pripravila finančná správa pre návštevníkov medzinárodných leteckých dní SIAF 2013. Tie sa uskutočnia už tento víkend.

Najväčším lákadlom budú podľa našich doterajších skúseností dynamické ukážky. Na letisku dôjde k simulovanému stretnutiu páchateľov medzi ktorými sa má uskutočniť predaj drog (marihuany). Na základe operatívnych informácií toto miesto sledujú špeciále útvary. Prítomný bude aj veliteľ zákroku, ktorý pri výmene tovaru za hotovosť vyšle signál na začatie akcie. Colníci Jednotky služobných zákrokov, ktorí boli nepozorovane ukrytí v blízkosti parkoviska, pomocou donucovacích prostriedkov a varovných výstrelov zaistia nebezpečných páchateľov.

Akciu vystrieda noblesa a svoje umenie predvedie čestná jednotka. Je to útvar finančnej správy, ktorý zabezpečuje rôzne reprezentačné akcie a dodáva im slávnostný vojenský charakter. K hlavným úlohám čestnej jednotky patrí zabezpečenie protokolárnych aktivít, na slávnostných a pietnych príležitostiach a reprezentácia finančnej správy. Čestná jednotka má dnes 25 členov.

Návštevníci sa tiež môžu oboznámiť s históriou finančnej stráže v Československom pohraničí pred druhou svetovou vojnou. Príslušníci finančnej správy boli aj v jednotkách Stráže obrany štátu a Slovenskom národnom povstaní. Divákom priblížime výstroj a výzbroj colníkov a tiež hodnosti príslušníkov finančnej stráže. 

Priamo v expozícii finančnej správy si budete môcť pod dohľadom odborníka na výrobu chladných zbraní a kováčstva, osobne a bezplatne z „rozžeraveného kovu“ vyraziť repliku Kremnického dukátu, tzv. „florénu“. Razili ho ako prvú mincu z kremnického zlata na našom území. K dispozícií budú aj pečiatky, plomby či uniformy, v ktorých sa môžu návštevníci odfotiť.

(28. 08. 2013)

Archív tlačových správ