Preskočiť na hlavný obsah

Ukončenie podpory VRP 2 pre zariadenia s Androidom starším ako 5.0.2

BRATISLAVA – 11.05.2023: Aplikácia VRP 2 na evidenciu tržieb bude od júla tohto roka dostupná len pre zariadenia s vyšším operačným systémom Android ako 5.0. Od tohto mesiaca tak nebude možné nainštalovať si aktualizovanú verziu aplikácie na zariadenia so starším Androidom. Dôvodom je postupné obmedzovanie podpory spoločnosťou Google. Táto zmena podnikateľov výrazne nezasiahne, nakoľko už v súčasnosti väčšina z nich pracuje so zariadeniami s novším operačným systémom Android.

Finančná správa takmer pred rokom sprístupnila novú bezplatnú aplikáciu na evidenciu tržieb VRP 2. Na stiahnutie je bezplatne dostupná v Google play a Apple App Store. V priemere ju aktívne využíva 29.030 pokladníc týždenne. Od jej spustenia finančná správa neustále pracuje na vylepšovaní jej funkcionalít tak, aby bola pre podnikateľov užívateľsky prijateľná, zrozumiteľná, ľahko ovládateľná a dostupná.

V tejto súvislosti finančná správa informuje, že od júla 2023 pristupuje k ukončeniu podpory aplikácie na zariadeniach s operačným systémom Android 5.0.2 a nižšie. Nebude tak možné od tohto mesiaca inštalovať aktualizovanú verziu aplikácie. Dôvodom je postupné obmedzovanie podpory spoločnosťou Google, keď približne každý rok je zrušená podpora najnižšej hlavnej verzie v5.x v roku 2024, v6.x v roku 2025, v7.x v roku 2026 , ako aj z dôvodu nízkeho počtu používateľov zariadení s touto Android verziou. V súčasnosti je takýchto používateľov VRP 2 menej ako 1 %. Používateľom aplikácie finančná správa odporúča používať zariadenia s operačným systémom Android 8.0 a vyššie.

Finančná správa je zároveň otvorená akýmkoľvek nápadom a vylepšeniam zo strany podnikateľov. Svoje pripomienky, požiadavky či návrhy na vylepšenia môžu naďalej zasielať na emailovú adresu vrp2@financnasprava.sk . Finančná správa každý návrh podrobne zanalyzuje  a ak jej to možnosti dovolia a  pre fungovanie VRP 2 bude prínosom, bude sa ho snažiť implementovať v čo možno najkratšom čase.

Všetky dáta k VRP 2 sú dostupné na OpenData portáli finančnej správy. Celkový počet aktívnych prístupov v 17. týždni roku 2023 v prípade webovej verzie aplikácie VRP 2 dosiahol 19.585, Android verziu využíva 12.303 a iOS verziu 300 pokladníc. Prostredníctvom aplikácie bolo vydaných celkovo viac ako 12,3 milióna pokladničných dokladov.

 

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 130 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež zvuková nahrávka [.mp3; 504 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(11. 05. 2023)

Archív noviniek