Preskočiť na hlavný obsah

Virtuálna registračná pokladnica bude prístupná aj cez mobil či tablet

Bratislava – 4. 3. 2015: Subjekty, ktoré sa rozhodnú pre využívanie virtuálnej registračnej pokladnice (VRP), nebudú limitované prístupom cez stolný počítač či notebook. Finančná správa dáva tento mesiac občanom k dispozícií mobilné aplikácie pre smartfóny a tablety.

Podnikatelia sa budú môcť k svojej VRP pripojiť prostredníctvom aplikácie Pokladnica. Podmienkou však je, aby už mali prihlasovacie údaje, ktoré im poštou doručil daňový úrad. Po prihlásení sa dostanú ku všetkým funkciám, ktorými VRP disponuje. Hlavným benefitom bude možnosť vytvorenia a vytlačenia dokladu. Doklad bude možné vytlačiť vo veľkostiach A4, A5 a A6, pričom aplikácia podporuje klasické bezdrôtové aj mobilné tlačiarne.

Okrem vytvorenia a vytlačenia dokladu o hotovostnej platbe si budú môcť používatelia prezrieť už vystavené doklady či zostatok v pokladni. Aplikácia umožní aj vytvorenie neplatného dokladu za účelom testovania, evidenciu úhrady faktúry či doevidovanie paragónu. Taktiež bude možné vstupovať do nastavení a meniť či dopĺňať názvy tovarov a služieb. Používateľ VRP nemusí vykonávať denné uzávierky, avšak pokladnica ponúka možnosť urobiť prehľadovú či intervalovú uzávierku za účelom sprehľadnenia vystavených dokladov.

Ďalšia mobilná aplikácia, ktorú finančná správa uvoľní, je Over doklad. Každý doklad vydaný cez VRP bude mať unikátny QR kód, pomocou ktorého bude možné jeho overenie. Po spustení stačí nasnímať tento kód a na displeji mobilného zariadenia sa zobrazí bloček v elektronickej podobe. Ľudia si takto môžu porovnať, či je na papierovom doklade to isté čo na elektronickom. Týmto spôsobom chce finančná správa odradiť tých podnikateľov, ktorí by chceli zákazníkom dávať falošné bločky, prípadne inak podvádzať pri používaní VRP.

Aplikácie Pokladnica a Over doklad budú dostupné pre operačné systémy Android a iOS (verzie Android 4.x a iOS 8 a vyššie). Ľudia si ich budú môcť bezplatne stiahnuť z mobilných obchodov Google Play, či iOS App store v druhej polovici marca.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 197 kB]

(09. 03. 2015)

Archív tlačových správ