Preskočiť na hlavný obsah

Cestujúcich čaká na hraničnom priechode Veľké Slemence – Mali Selmenci vyšší komfort

Veľké Slemence – 26. 09. 2014: Od dnes od 13:00 hod. môže verejnosť pri ceste na Ukrajinu využívať nový hraničný priechod vo Veľkých Slemenciach. Zrekonštruovaný priechod Veľké Slemence – Mali Selmenci slávnostne otvorili minister financií SR Peter Kažimír a veľvyslanec Ukrajiny v SR Oleh Havaši.

Hraničný priechod pre peších a cyklistov Veľké Slemence – Mali Selmenci využilo tento rok takmer 52 000 cestujúcich. Zvýšenie kvality vybavovania cestujúcich dáva reálny predpoklad, že toto číslo bude stále vyššie.

Hraničný priechod Veľké Slemence – Mali Selmenci bol zrekonštruovaný v rámci spoločného slovensko – ukrajinského projektu „Modernizácia a rekonštrukcia hraničných priechodov na slovensko-ukrajinskej hranici, ktorý je implementovaný prostredníctvom Programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko-Slovensko-Rumunsko-Ukrajina 2007 – 2013 Nástroja európskeho susedstva a partnerstva (ENPI) a spolufinacovaný Európskou úniou.

Celkové náklady na rekonštrukciu dosiahli výšku 365 610 eur, pričom 90 % (329 049 eur) nákladov je financovaných z prostriedkov EÚ a 10 % (36 561 eur) nákladov je financovaných zo štátneho rozpočtu.

Zrekonštruovaný hraničný priechod prestrihnutím pásky slávnostne otvorili minister financií SR Peter Kažimír a veľvyslanec Ukrajiny v SR Oleh Havaši. Otvorenie sa konalo za účasti  generálnej kozulky  SR na Ukrajine, honorárneho konzula SR vo Veľkom Bereznom, zástupcov finančnej správy, Košického samosprávneho kraja, obce Slemence, zástupcov zhotoviteľa, projektantov a dozoru stavby a Spoločného technického sekretariátu, ktorý je riadiacim orgánom pre program cezhraničnej spolupráce ENPI. Ukrajinskú stranu zastupovali predstavitelia štátnej administratívy Zakarpatskej oblasti a Colného úradu Čop, ktorý je partnerom projektu.

Rekonštrukciou hraničného priechodu sa zvýšil sa komfort vybavenia cestujúcich a zlepšili sa  podmienky pre výkon colnej a hraničnej kontroly. Pôvodné unimobunky boli nahradené novými segmentmi kontajnerového typu, ktoré ponúkajú väčší a kompaktnejší priestor. Rozšírenie kontajneru na vstupe do SR umožňuje vykonávať kontrolu cestujúcich vo vnútri budovy, kým v minulosti prebiehala v exteriéri. Zároveň bol celý priestor na slovenskej strane hraničného priechodu zastrešený, čím sa odstránil vplyv nepriaznivého počasia.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 116 kB]

(26. 09. 2014)

Archív noviniek