Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W9

Colníci zadržali výživové doplnky z chránených rastlín

Banská Bystrica - 27. 03. 2014: Banskobystrickí colníci zaistili výživové doplnky, ktoré obsahovali časti rastliny rodu Hoodia spp. Všetky druhy tejto rastliny sú podľa dohovoru CITES zaradené medzi chránené rastliny.

Tovar si objednali z Číny fyzické osoby na Slovensku prostredníctvom internetového obchodu. V troch poštových zásielkach prišlo celkom 4 500 kapsúl výživového doplnku v hodnote vyše 300 eur. Pri kontrole colníci zistili, že môže ísť o produkty obsahujúce časti exemplára Hoopia spp. Všetky druhy rodu Hoopia spp. sú zaradené podľa dohovoru CITES medzi voľne žijúce živočíchy a rastliny chránené reguláciou obchodu s nimi. Pri ich dovozoch je potrebné predložiť povolenie na dovoz od Ministerstva životného prostredia SR.

Štátna ochrana prírody SR potvrdila, že účinnou zložkou v predmetnom produkte je rastlina Hoopia spp. s obsahom 5 mg účinnej látky v každej kapsule.

Nakoľko prijímatelia nevedeli predložiť originál povolenia na dovoz predmetného exemplára podľa dohovoru CITES, výživové doplnky colníci zaistili. Zároveň vzniklo dôvodné podozrenie zo spáchanie colného priestupku. Podľa vyjadrenia Milana Kanku, hovorcu colného úradu Banská Bystrica, hrozí objednávateľom peňažná pokuta a aj prepadnutie tovaru v prospech štátu, resp. jeho zničenie.

Tento prípad nie je ojedinelý. Objednávatelia si pri nákupoch cez internet nepreverujú, či objednávaný tovar nepodlieha povinnosti predloženia povolenia na dovoz. Neoverujú si, z čoho je vyrobený, nemajú dostatok dôveryhodných informácií o zdravotnej a hygienickej nezávadnosti produktu a prípadných vedľajších účinkoch. V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný. Viac ako 33 000 je pod kontrolou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín známy pod skratkou CITES. Medzi takéto ohrozené druhy patria napríklad opice, mačkovité šelmy, papagáje, dravce, jašterice, korytnačky, koraly, kaktusy, orchidey. Veľkú úlohu v nelegálnom obchode zohrávajú aj výrobky z ohrozených živočíchov a rastlín. Ide napríklad o sošky, šperky zo slonoviny, dažďové palice z kaktusov, šatky z vlny tibetskej antilopy, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, topánky, kabelky, opasky, peňaženky z krokodílej alebo hadej kože, či kožušiny z mačkovitých šeliem. Taktiež sa to týka výrobkov tradičnej čínskej medicíny, ktoré môžu obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ako napríklad nosorožca, kobry, tigra, alebo ženšenu. Dohovor CITES zahŕňa aj ochranu častí ohrozených exemplárov, vzťahuje sa aj na výrobky, ktoré ich obsahujú.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 198 kB; nové okno]

(27. 03. 2014)

Archív tlačových správ