Preskočiť na hlavný obsah

Záchyty „fejkov“, cigariet i migrantov

BRATISLAVA – 05.02.2021: Viacero úspešných záchytov zaznamenali v uplynulých dňoch príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava. Zadržali „fejkovú“ obuv a oblečenie, ktorých predajom by známym svetovým značkám vznikla škoda za desiatky tisíc eur. Služobnému psovi sa podarilo vyňuchať nelegálne cigarety a pri kontrole vozidla našli aj 12 migrantov zo Sýrie.

V uplynulých dňoch sa bratislavským colníkom podarilo zachytiť väčšie množstvo oblečenia a obuvi, pri ktorom vzniklo podozrenie z porušenia práv duševného vlastníctva. V jednom z bratislavských skladov našli 655 párov „fejkovej“ obuvi značky FILA v celkovej hodnote asi 45 000 eur. Oprávnená osoba zatiaľ nevyčíslila výšku škody, ktorá by vznikla majiteľovi ochranných známok ich predajom na domácom trhu. 

Počas kontroly tovaru vo vozidlách na diaľničnom hraničnom priechode Čunovo našli v batožinovom priestore rumunskej dodávky 99 ks oblečenia a 27 párov obuvi známych svetových značiek. Škoda by predstavovala 11 740 eur. V ďalšej dodávke, tentokrát evidovanej v Bulharsku, prepravoval rumunský vodič 30 ks oblečenia a 13 párov obuvi, čím by vznikla škoda za asi 4 000 eur. Vyznamenal sa aj služobný pes Jena, ktorý pri kontrole pozitívne označil batožinu rumunského pasažiera. Nachádzalo sa v nej 30 ks spotrebiteľských balení cigariet bez kontrolnej známky  v hodnote 120 eur. Muž nevedel preukázať pôvod a spôsob ich nadobudnutia, preto ich colníci zaistili. 

Hliadka zo Stanice CÚ Bratislava zastavila na hraničnom priechode tento týždeň aj motorové vozidlo z Rumunska. Vodiča vyzvali, aby otvoril ložný priestor. Colníci v ňom objavili 12 mužov zo Sýrie, ktorí však nevedeli predložiť doklady totožnosti. Nakoľko vzniklo podozrenie z trestného činu prevádzačstva a  nelegálneho prekročenia štátnej hranice, kontaktovali kolegov z polície. Až do príchodu vyšetrovateľa, ktorý si prípad prevzal, zostali na mieste a poskytli policajtom súčinnosť. Počas kontroly nedošlo k použitiu donucovacích prostriedkov, k ujme na zdraví či škode na majetku.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 300 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(05. 02. 2021)

Archív noviniek