Preskočiť na hlavný obsah

Bratislavskí colníci zachytili falzifikáty za viac ako 250 tisíc eur

BRATISLAVA – 28.01.2019: Bratislavským colníkom sa v uplynulých dňoch darilo. Zaistili tisíce falzifikátov parfumov, spodnej bielizne a cigariet, ktorým chýbala kontrolná známka.  Škodu, ktorá by vznikla uvedením tohto tovaru na trhu, vyčíslili na viac ako 250 000 eur. 

Na hraničnom priechode Rusovce neunikla pozornosti colníkov dodávka s poľským evidenčným číslom. Počas kontroly vodič nevedel uviesť, aký tovar preváža a ani predložený prepravný doklad viac informácii neposkytol. V dodávke sa nachádzali tri palety škatúľ. Už pri otvorení prvej z nich bolo bratislavským colníkom jasné, že pôjde zrejme o napodobeniny parfumov najznámejších svetových značiek. Spolu zaistili 3 660 ks v celkovej váhe takmer jednej tony. Uvedením na trh by jednotlivým výrobcom vznikla škoda  219 600 eur. 

Tri dni predtým na tom istom hraničnom priechode zastavili v skorých ranných hodinách dodávku s bulharským evidenčným číslom. Pri kontrole batožinového priestoru objavili aj sedem kusov veľkých prepravných tašiek. Obsahovali 2 694 ks pánskej spodnej bielizne (tzv. boxeriek) známej a obľúbenej módnej značky v hodnote 35 500 eur. Kontrola odhalila niektoré rozdiely oproti originálnym výrobkom a tak tovar zaistili. Kontaktovali oprávnenú osobu zastupujúcu majiteľa ochrannej známky, ktorá potvrdila, že ide o falzifikáty. V oboch prípadoch zaistených falošných výrobkov prebieha ďalšie konanie podľa zákona o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi.  

V ten istý deň sa bratislavskí colníci pri svojej kontrolnej akcii zamerali aj na známu bratislavskú burzu. Pred jej začiatkom kontrolovali možnú prístupovú cestu v priestoroch vlakovej stanice, kde krátko po príchode spozorovali dvojicu s podozrivo vyzerajúcou batožinou. Veľkým pomocníkom pri odhalení týchto pašerákov bol služobný pes Jenny, ktorý je vycvičený na značenie prítomnosti tabakových výrobkov. Aj vďaka nemu sa colníkom podarilo osoby odhaliť a zaistiť 4 000 ks cigariet neoznačených slovenskou kontrolnou známkou. V priestoroch stanice našli aj opustenú batožinu s ďalšími 2 080 ks neoznačených  cigariet. V priestoroch bratislavskej burzy sa s pomocou služobného psa Jenny podarilo odhaliť ďalšie dve osoby, ktoré mali 2 880 ks neoznačených cigariet. Nevedeli preukázať pôvod a spôsob nadobudnutia týchto spotrebiteľských balení cigariet. Voči osobám sa vedie správne konanie. V prípade preukázania viny im hrozí pokuta od 50 až do 50.000 eur.     

 

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 126 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

 

 

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(28. 01. 2019)

Archív noviniek