Preskočiť na hlavný obsah

Zabránili sme vyše miliónovému úniku na cle a daniach

BRATISLAVA – 08.02.2021: Státisíce kusov pašovaných cigariet, tony sušeného tabaku, či fejková obuv a oblečenie. Takýto je výsledok kontrol príslušníkov finančnej správy na hraniciach počas uplynulého týždňa. Finančnej správe sa vďaka tomu podarilo zamedziť možnému vyše miliónovému úniku na cle a daniach.

Finančná správa má za sebou úspešný týždeň. Vďaka nasadeniu príslušníkov finančnej správy zabránila miliónovým únikom na cle a daniach. Úspešné záchyty zrealizovala vo Vyšnom Nemeckom, na Orave a aj v Bratislave. V jej „rukách“ skončili fejky, nelegálne dovážané cigarety a tabak.

Najväčšia akcia za uplynulý týždeň sa odohrala na hraničnom priechode Vyšné Nemecké. Ozbrojení príslušníci finančnej správy spolu s našimi kriminalistami odhalili počas kontroly ukrajinského kamióna až 844 780 kusov pašovaných cigariet rôznych značiek bez platných kolkov. Ukryté boli v drevených obkladových doskách, pri zásahu pomáhal aj služobný pes vycvičený na detekciu pachových stôp tabakových výrobkov. Finančný únik na cle a daniach sme vyčíslili na viac ako 140 tisíc eur.

Vzhľadom na podozrenie zo spáchania trestného činu sa prípadu ujal vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý voči občanovi Ukrajiny vzniesol obvinenie. Zaistené bolo aj motorové vozidlo. Za protiprávne konanie hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

Nejde pritom o jediný úspešný záchyt ozbrojených príslušníkov finančnej správy. Na Orave, hraničný priechod Trstená – Chyžné, odhalili pri kontrole poľského kamióna takmer 14 ton sušených listov s tabakovou arómou namiesto deklarovaného polievkového korenia. Vodič kamióna mal cez naše územie len prechádzať. Tovar určený na prepravu mu naložili v Rumunsku a mal ho doviezť do Holandska. Únik na spotrebnej dani colníci vyčíslili na viac ako milión eur.

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Bratislava zase v jednom z bratislavských skladov našli 655 párov „fejkovej“ obuvi značky FILA v celkovej hodnote asi 45 000 eur. Oprávnená osoba zatiaľ nevyčíslila výšku škody, ktorá by vznikla majiteľovi ochranných známok ich predajom na domácom trhu.

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(08. 02. 2021)

Archív noviniek