Preskočiť na hlavný obsah

Pestovať nelegálne rastliny sa nevypláca

BRATISLAVA – 22.06.2023: Záhradníčiť sa nie vždy oplatí. Najmä, ak sa rozhodnete pestovať rastlinu, ktorá patrí medzi omamné a psychotropné látky (OPL). Presvedčil sa o tom muž z okresu Čadca, ktorého odhalil a zadržal priamo pri čine Kriminálny úrad finančnej správy v spolupráci s políciou. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody vo výške 3 až 10 rokov.

Kriminalisti finančnej správy spolu s políciou zadržali v rámci akcie Záhradník muža v okrese Čadca, ktorý sa venoval nedovolenej výrobe OPL a nelegálnemu obchodu s nimi. Podľa zistených informácií mal túto činnosť vykonávať už od roku 2021. Rastliny Cannabis sativa ukrýval v zadnej časti záhrady v drevenej kôlni, ktorá bola vybavená podomácky vyrobenou ventilačnou vzduchotechnikou, filtrami a ohrievačmi na udržiavanie ustálenej klímy. Z rastlín páchateľ vyrábal produkty určené na ďalší nelegálny predaj. Celkovo bolo v rámci akcie zaistených 9 kusov rastlín spolu s technickým vybavením, ktoré budú predmetom kriminalistického skúmania.

Škoda, ktorej sa mal zadržaný muž dopustiť, bude vyčíslená na základe expertízneho skúmania. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody vo výške 3 až 10 rokov.

Na miesto zásahu boli privolaní aj pracovníci elektrární, ktorí zistili nelegálny odber elektrickej energie.  Tú zadržaná osoba využívala v súvislosti s páchaním drogovej trestnej činnosti. Škoda za nelegálny odber bola vyčíslená na 4311,22 eura.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 125 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(22. 06. 2023)

Archív noviniek