Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W9

Nelegálne výrobne cigariet a iné zakázané látky na východe Slovenska

BRATISLAVA/MICHALOVCE, 27.08.2019: Dve výrobné linky na cigarety a na spracovanie tabaku, milióny kusov cigariet neoznačených platnou kontrolnou známkou, tony tabaku a látky poškodzujúce ozónovú vrstvu. To je čiastočný výsledok akcie policajtov NAKA v Michalovciach, ktorí prípad nelegálnej výroby cigariet, vzhľadom na vecnú príslušnosť, odovzdali príslušníkom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS).  

Príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy vykonávali procesné úkony na východe Slovenska pre políciou identifikované nelegálne cigarety a kompletné príslušenstvo na ich výrobu. Pri prehliadke priestorov totiž zaistili dve výrobné linky na cigarety a na spracovanie tabaku s množstvom príslušenstva k týmto linkám a komponentov potrebných na výrobu cigariet. Zároveň našli v priestore aj 4,5 mil. ks cigariet neoznačených slovenskou kontrolnou známkou a  viac ako 20 ton tabaku. Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy zadržal v tejto súvislosti 8 osôb ukrajinskej národnosti. 

Škodu na spotrebnej dani z tabakových výrobkov vyčíslili kriminalisti z KÚFS predbežne na približne 2 mil. eur. Vyšetrovateľ finančnej správy začal trestné stíhanie pre porušovanie predpisov o štátnych technických opatreniach na označovanie tovaru (podľa § 279 ods. 1, ods. 3 písm. a) Trestného zákona), za ktorý hrozí páchateľom trest odňatia slobody na 3 – 8 rokov. 

Okrem nepovolenej výroby tabakových výrobkov sa na mieste nachádzali aj nezákonne prechovávané zakázané látky -  43 kusov 11 kg fliaš obsahujúcich freón, pri ktorých vzniklo podozrenie z prečinu neoprávnenej výroby a nakladania s látkami poškodzujúcimi ozónovú vrstvu podľa § 304a Trestného zákona. Aj v tomto prípade začali trestné stíhanie. 

Tento prípad nie je na Slovensku za tento rok jediný. Finančná správa zatiaľ v roku 2019 na Slovensku už sama identifikovala niekoľko prípadov nelegálnej výroby cigariet. V tejto oblasti má za sebou viaceré úspešné zásahy, vďaka ktorým zabránila, aby sa na európsky trh dostalo viac ako 30 mil. nelegálne vyrobených cigariet, 30 ton tabaku či tisícky cigár. V iných dvoch prípadoch (Košice, Sereď) zaistili tiež celé výrobne a zhabali kompletné linky na výrobu cigariet.

 

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 125 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

 

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(27. 08. 2019)

Archív noviniek