Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W9

Zamestnanec FS SR pomáhal pri nadmernom odpočte DPH za 400.000 eur

FINANCIE: Zamestnanec FS SR pomáhal pri nadmernom odpočte DPH za 400.000 eur

Bratislava 21. júna (TASR) – Zamestnanec Finančnej správy (FS) SR Vladimír B. napomáhal podvodníkom - spoločnostiam pri neoprávnenom nadmernom odpočte dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške približne 400.000 eur. Na spoločnej tlačovej konferencii o tom dnes v Bratislave informovali prezident Finančnej správy (FS) SR František Imrecze a prezident Policajného zboru (PZ) SR Tibor Gašpar.

"Ide o prípad nášho zamestnanca Vladimíra B., ktorý bol políciou zaistený počas tohto týždňa. Z pohľadu vnútornej korupcie sa jednalo o neautorizované zásahy do informačného systému FS SR. Náš zamestnanec vytváral formuláre, ktorými sa snažil legalizovať fiktívne transakcie počas výkonu konkrétnej daňovej kontroly," priblížil Imrecze.

Tým, že sa zamestnanec snažil urobiť zmeny v informačnom systéme tak, aby sa fiktívne transakcie javili ako transakcie reálne, podľa Imreczeho jednak maril výkon prebiehajúcej daňovej kontroly a jednak sa snažil svojou činnosťou dosiahnuť, aby si kontrolované spoločnosti mohli uplatniť nadmerný odpočet DPH.

"Hodnota nadmerného odpočtu bola 400.000 eur. Nám sa podarilo zabrániť výplate nadmerného odpočtu, škoda teda v tomto prípade nenastala. Tento prípad je pre Finančnú správu obzvlášť dôležitý v tom, že ide o trestné stíhanie nášho zamestnanca," zdôraznil.

Podľa Gašpara bol prípad zamestnanca Vladimíra B. identifikovaný v rámci trestného stíhania 45 osôb v inej závažnej daňovej trestnej veci, v ktorej sú osoby stíhané ako zločinecká skupina.

"V rámci vyhodnocovania dôkazov sme natrafili na trestný čin zamestnanca FS SR. Identifikovali sme v dôkaznom konaní skutočnosť, že vtedajší zamestnanec Daňového riaditeľstva, pracujúci na oddelení medzinárodnej administratívnej spolupráce, sa podieľal na čine formou pomoci. Spoločnosti si uplatnili neoprávnený nadmerný odpočet DPH. Kontrola miestneho daňového úradu, konkrétne v Sobranciach, dostala nepresné údaje o tom, že obchodné operácie spoločností v súvislosti s Českou republikou sa realizovali bez problémov," dodal Gašpar.

(21. 06. 2013)

Archív tlačových správ