Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 13

Zásielka podozrivých parfumov sa na trh už nedostane

TRNAVA/BRODSKÉ – 30. 12. 2014: Trnavskí colníci v spolupráci s colníkmi Kriminálneho úradu finančnej správy pri dovoze tovaru odhalili takmer 14 000 parfumov, pri ktorých vzniklo podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva ochranných známok svetoznámych značiek. Odhadovaná škoda bola predbežne vyčíslená na 600 000 eur.

Colníci v Brodskom v spolupráci s colníkmi Kriminálneho úradu finančnej správy v rámci výkonu colného dohľadu skontrolovali zásielku z Číny, ktorá podľa prepravných dokladov mala skončiť na európskom trhu. Počas kontroly nadobudli podozrenie, že sa v nej nachádzajú napodobeniny parfumov svetoznámych značiek. Colníci preto zadržali 13 920 parfumov, pri ktorých vzniklo podozrenie, že sú reprodukciami ochranných známok DIOR, CHANEL, LACOSTE, GUCCI, Davidoff, HERMES, D.K.N.Y., DOLCE GABBANA, STAR, PACO RABANNE atď.

Svoje podozrenie bezodkladne oznámili aj zástupcom majiteľov ochranných známok, ktorí potvrdili, že ide o falšovaný tovar. Práve oni teraz rozhodnú o ďalšom postupe. Majú možnosť vyjadriť sa, či súhlasia so zničením tovaru alebo podajú návrh na súd vo veci falšovania ochrannej známky.

Ako informovala hovorkyňa Colného úradu Trnava Iveta Švárna, napodobeniny parfumov sú častým obchodným artiklom, ktorý finančná správa odhaľuje ako pri vstupe do únie, tak na vnútornom trhu. Keby tieto vstúpili na trh, spôsobili by škodu majiteľom ochranných známok v hodnote približne 600 000 eur.

Osobe, ktorá porušila zákon o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi, môže uložiť colný úrad pokutu od 50 eur do 67 000 eur podľa závažnosti a druhu porušenia. Za opakované porušenie uloží colný úrad pokutu až do výšky 135 000 eur.

„Falzifikáty sú v mnohých prípadoch tak dokonalé, že ich zákazník na prvý pohľad nepozná. Originály napodobňujú hlavne svojím obalom. Vôňa je však v niektorých prípadoch úplne odlišná a kvalita taktiež. Upozorňujeme preto spotrebiteľov kupovať parfumy v overených obchodoch a rozhodne sa vyvarovať pouličným predajcom a tržniciam,“ dodala Švárna.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 144 kB]

(30. 12. 2014)

Archív noviniek