Preskočiť na hlavný obsah

Vykonajte ZBOROV 25!

BRATISLAVA – 23.05.2013: Heslom Vykonajte ZBOROV 25! vyhlásili pred 75 rokmi (20. mája 1938) o 22.00 h ostrahu hraníc. Rekonštrukcia udalostí z uvedeného roku začne pri Starom moste v tesnej blízkosti bratislavského Múzea colníctva v sobotu 25. mája 2013 o 15.00 h.

V roku 1938 došlo k vyhroteniu situácie na československých hraniciach, kde príslušníci finančnej stráže zadržiavali veľké množstvá pašovaných zbraní. To jasne naznačovalo, že sa chystá zo strany nacionalistických skupín ozbrojené povstanie. Vtedajšie spravodajské služby hlásili čiastočné sústredenie nemeckých ozbrojených síl na československých hraniciach.

Preto hlavný štáb československej brannej moci na základe rozhodnutia vlády povolal jeden ročník záložníkov (70 tisíc mužov)a neskôr aj špecialistov (114 tisíc mužov). Finančná stráž, ako súčasť jednotiek Stráž obrany štátu, zaujala svoje stanovené pozície na hraniciach s odhodlaním brániť svoju vlasť. Hoci následne nedošlo k vážnym bojovým akciám, Československo demonštrovalo okamžitú obranyschopnosť v priebehu niekoľkých hodín.

Členovia finančnej stráže v dobových uniformách vykonajú hliadkovú činnosť na hraničnom priechode, odhalia pašované zbrane, budú riešiť provokácie nacionalistických skupín (freikorps) aj čeliť ozbrojenému prepadu stanice finančnej stráže.

Prestrelku s použitím dobových zbraní (pištoľ vz. 27, puška CZ vz 33, Manlicher vz. 95, ľahký guľomet  vz. 26,) ukončí oddiel československej armády, ktorý útokom proti ozbrojencom ovládne dianie  v pohraničnom priestore. Návštevníci podujatia preto budú musieť počítať s bojovou a hlučnou kulisou, ktorá priblíži nepokojné udalosti z roku 1938 aj so zraneniami a obeťami, no s úspešným koncom v prospech ozbrojených zborov ČSR.

Podujatie organizujú Spolok histórie colníctva a finančnej správy, Múzeum petržalského opevnenia, Klub vojenskej histórie POLOM Žilina a mesto Bratislava.

(23. 05. 2013)

Archív noviniek