Preskočiť na hlavný obsah

Zmena režimu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké

Logo Úradu hraničnej a cudzineckej polície Logo Ministerstva vnútra SR Logo Ministerstva vnútra SR

Cestné hraničné priechody na slovensko–ukrajinskej hranici vo Vyšnom Nemeckom a v Ubli sú v posledných dňoch vystavené zvýšenému náporu ukrajinských cestujúcich, ktorí na Ukrajinu vyvážajú osobné motorové vozidlá zakúpené v štátoch Európskej únie. Dôvodom uvedeného stavu je zmena ukrajinskej legislatívy umožňujúca dovoz osobných motorových vozidiel s úplným oslobodením od dovozných platieb (cla a daní). Zdržanie je spôsobené, ako už informovala finančná správa, vykonávaním kontrol ukrajinskými colnými orgánmi.

Zvýšený nápor vozidiel na výstupe zo SR spôsoboval aj niekoľkohodinové čakacie doby, najmä na hraničnom priechode Ubľa. Z uvedeného dôvodu dochádza od dnešného dňa, teda 2. mája 2022 ku zmenám v organizácii vybavovacieho procesu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké.

Osobné motorové vozidlá zakúpené v EÚ s prevoznými evidenčnými číslami sa vybavujú na výstupe zo SR na osobnej doprave vo vyčlenenom pruhu. Pruh pre nákladnú dopravu je vyhradený už len pre nákladné motorové vozidlá a humanitárnu pomoc.

Na hraničnom priechode Ubľa sa uvedené vozidlá vybavujú na výstupe zo SR bez zmeny vo vyhradenom pruhu.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
Úrad hraničnej a cudzineckej polície P PZ
Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície Sobrance
Štefánikova 10, 073 01 Sobrance

Dokument:

(02. 05. 2022)

Archív noviniek