Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W4

Zvýšené kontroly zásielok

BRATISLAVA – 13. 02. 2015: V týchto dňoch je na bratislavskej pošte a letisku omnoho viac colníkov ako po bežné dni. Balíčky najmä z internetových obchodov sú pod drobnohľadom colníkov, röntgenu a služobných psov. Tí už hlásia prvé výsledky.

Dva a pol kilogramu zakázanej látky, ktorú používajú športovci ako doping, objavili bratislavskí colníci z Letiska M.R. Štefánika v prepravnej spoločnosti. Služobný pes vycvičený na vyhľadávanie drog označil balík z Číny. Hodnota zásielky je na čiernom trhu približne 70 000 eur, no deklarovaná hodnota balíka bola 20 eur.

V týchto dňoch sa žiadna zásielka, ktorá prejde slovenské hranice, nevyhne kontrole. Zvýšený colný dohľad je zameraný predovšetkým na balíčky zo zahraničných internetových obchodov, nakoľko práve tam hrozí riziko falzifikátov (a to nielen oblečenia, ale i liekov či výživových doplnkov).

Kontrolované sú všetky zásielky bez ohľadu na deklarovanú hodnotu (väčšina zásielok má deklarovanú hodnotu v bezcolnom limite, túto možnosť ponúkajú aj zahraničné e-shopy s tým, že k tovaru ponúknu faktúru a „faktúru na colné účely“ - teda zákazník síce zaplatí napríklad za tovar 50 eur, ale e-shop označí na zásielke hodnotu napríklad 9 eur).

Cez poštu v Bratislave prejde denne až 8 000 zásielok, na letisku ich denne colníci skontrolujú omnoho viac. Najčastejšie sa k nám pašujú neschválené lieky, prostriedky na podporu mužskej potencie (nie originály), anabolické steroidy, klasické, ale i nové syntetické drogy. Práve preto, aby sa takéto látky nedostali na slovenský trh, budú zamestnanci Colného úradu Bratislava v kontrolách pokračovať.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 138 kB; nové okno]

(13. 02. 2015)

Archív tlačových správ