Preskočiť na hlavný obsah

Novinky

Výpadok systému EMCS   (28. 09. 2023)

Oznamujeme verejnosti, že dňa 28.09.2023 od 16:00 hod. došlo k výpadku spracovania požiadaviek v systéme EMCS.

Nedajte sa nachytať na podvodný email   (28. 09. 2023)

Finančná správa opäť upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať daňovníkov. Zasielajú im podvodný email, v ktorom ich informujú „že po dôkladnom preskúmaní ich príjmov príjmov od 27. januára 2023 do 27. septembra 2023 sú kvalifikovaní na jednorazovú refundáciu vo výške 319,12 eura“ . Finančná správa takéto emaily neodosiela a daňovníkom odporúča, aby na ne nereagovali ani neposkytovali žiadne svoje údaje neznámym adresátom.

Upozornenie na podvodný email   (28. 09. 2023)

Vážení klienti,

upozorňujeme na šírenie podvodného emailu v mene finančnej správy, ktorý je odosielaný z podvodnej emailovej adresy info@financnasprava-sk.com . Neznámy odosielateľ v ňom ponúka refundáciu z finančnej správy. Prosíme Vás, neotvárajte tieto správy, v žiadnom prípade neklikajte na priložený link a nezadávajte žiadne svoje údaje. Finančná správa takýmto spôsobom nekomunikuje so svojimi klientami.

Ďakujeme, že ste obozretní.

Colnícke leto na letisku   (27. 09. 2023)

Dovolenková sezóna sa na Pobočke Colného úradu (PCÚ) Bratislava Letisko – Cestovný styk prejavila tento rok nielen zvýšeným náporom cestujúcich, ale aj desiatkami záchytov cigariet, mäsa, mliečnych výrobkov či peňažnej hotovosti. Príslušníci finančnej správy zaistili takmer 45 tisíc kusov cigariet, približne 40 kg mäsa a mliečnych výrobkov ako aj väčšie množstvo neohlásenej peňažnej hotovosti.

Podozrivé pokladnice u podnikateľa potravín   (26. 09. 2023)

Colný úrad Prešov počas kontroly zabezpečil dve online registračné pokladnice, ktoré budú podrobené technickej expertíze, či neporušujú zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Zabezpečené boli na prevádzke u jedného z kontrolovaných subjektov v okrese Sabinov.

Úpravy vo VRP 2 zvyšujú užívateľský komfort   (25. 09. 2023)

Bezplatná aplikácia VRP 2 na evidenciu tržieb je pre približne 30 000 jej používateľov opäť o niečo komfortnejšia. Finančná správa aktualizovala jej funkcionality. Úpravou prešlo napríklad zobrazenie sadzby DPH, filtre tovarov a služieb či vystavených dokladov. Došlo aj k avizovanému ukončeniu podpory pre zariadenia s operačným systémom Android 5.0.x a nižšie.

Akcia Horúce leto 2 odhalila časté neevidovanie tržieb   (25. 09. 2023)

Kontrolná akcia Horúce leto 2 nepriniesla pozitívne výsledky. Vo viac ako polovici kontrolovaných prevádzok totiž finančná správa odhalila porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Celkovo bolo vykonaných 1 294 kontrolných nákupov, porušenie zákona bolo zistené v 736 prípadoch. Finančná správa tak apeluje na nepoctivých podnikateľov, aby dbali na dodržiavanie zákona a zároveň prosí o spoluprácu aj občanov, aby sa nedali oklamať a za svoje nákupy si pýtali pokladničný doklad.

Plánovaná odstávka informačných systémov CIS (30.9.2023)   (22. 09. 2023)

Oznamujeme obchodnej verejnosti, že dňa 30.9.2023 (sobota) bude v čase od 21:00 hod. do 00:00 hod. vykonaná plánovaná odstávka produkčných systémov finančnej správy v oblasti colnej - IS DS / eDovoz (Deklaračný systém) a IS CEP (Centrálny elektronický priečinok - Elektronické komunikačné rozhranie pre vybrané služby v rámci colných systémov) a portál eCommerce (portál určený pre elektronické colné konanie pre zásielky s nízkou hodnotou), z dôvodu realizácie aktualizácie systémového prostredia a inštalácie novej verzie systémov do produkčnej prevádzky.

Keď ide o ľudský život, je jedno, či ste v službe alebo nie   (22. 09. 2023)

Byť príslušníkom finančnej správy neznamená len byť v službe a riešiť služobné povinnosti. Služobný výcvik zameraný na konanie vo vypätých situáciách a zachovanie si chladnej hlavy sa príslušníkom finančnej správy zíde aj mimo služby. Dokazuje to prípad príslušníka Colného úradu Nitra, ktorý v čase osobného voľna zachránil ľudský život.

Finančná správa slávi Národný deň colníkov   (21. 09. 2023)

V dnešný deň slávi finančná správa Národný deň colníkov. Symbolicky tento deň pripadá na sviatok sv. Matúša, ktorý bol úradníkom vyberajúcim mýto, jedným z dvanástich apoštolov a v súčasnosti je patrónom colníkov. Pri tejto príležitosti prezident finančnej správy Jiří Žežulka, ako každý rok, udelil ocenenia príslušníkom finančnej správy, ktorí sa v uplynulom období významne podieľali na plnení jej úloh a dlhoročne verne slúžia štátu. Vďaka ich úsiliu finančná správa totiž ročne zachráni desiatky miliónov eur do štátneho rozpočtu.

Za nelegálnou výrobňou tabaku do vodných fajok stáli recidivisti   (21. 09. 2023)

Kriminálny úrad finančnej správy na východe Slovenska odhalil nelegálnu výrobňu tabaku do vodných fajok. Ide vôbec o prvý takýto prípad na Slovensku. Zadržaní boli traja páchatelia, pričom dvaja z nich sú recidivisti a už v minulosti boli za nelegálnu výrobu odsúdení. Predbežne vyčíslená škoda na spotrebnej dani z tabakových výrobkov dosahuje 617.524,80 eura.

Kontrolóri odhalili podnikateľa, ktorý si fiktívnymi nákladmi účelovo upravoval výsledok hospodárenia   (21. 09. 2023)

Kontrolóri finančnej správy odhalili podvodné praktiky podnikateľa, ktorý v snahe optimalizovať výsledok hospodárenia deklaroval fiktívny nákup pohonných látok. Na neďalekej čerpacej stanici tankoval až 30-krát denne, priemerne 600 až 900-krát mesačne bez vedenia evidencie jázd a evidencie normohodín na používaných strojoch. Výsledkom kontroly bolo zníženie vykázanej straty o sumu takmer 100 tisíc eur.

Na pošte zadržali kávu s extraktom z chráneného kaktusu   (21. 09. 2023)

Na vyclievacej pošte v Žiline zadržali príslušníci finančnej správy balík z Thajska obsahujúci 525 balení kávy. Dôvodom bol extrakt z chráneného kaktusu, ktorý sa v káve nachádzal. Príjemca tovar dovážal bez potrebných povolení.

Finančná správa prehĺbi spolupráci s elitnými vojakmi   (20. 09. 2023)

Finančná správa bude užšie spolupracovať s 5. plukom špeciálneho určenia v oblasti vzdelávania a výcviku. Obe strany sa k tomu zaviazali v rámci Dohody o spolupráci, ktorú v utorok podpísal prezident finančnej správy Jiří Žežulka a veliteľ Síl pre špeciálne operácie OS SR brigádny generál Jaroslav Krám.

Falošné kabelky za vyše stotisíc eur   (20. 09. 2023)

Falošné kabelky svetovej značky za vyše 100 000 eur zaistili ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Trnava. Majiteľ ich ponúkal na predaj v jednej z predajní v Galante.

Riečne raky v osobnej batožine   (19. 09. 2023)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Košice našli cez víkend na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť v batožinovom priestore dodávky 85 kusov živých rakov. Raky riečne, ktorých spoločenská hodnota presahuje 17.000 eur, boli na územie Európskej únie nelegálne dovezené cez ukrajinsko-rumunskú hranicu.

Deň colníkov 2023 už o takmer týždeň   (14. 09. 2023)

V sobotu 23.09.2023 od 11.00 do 17.00 hod. na Námestí Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici budú môcť návštevníci detailne spoznať prácu finančnej správy. Široká verejnosť bude mať možnosť osobne si pozrieť kynologické ukážky, historické zbrane a uniformy, rozličné falzifikáty, ale i chránené druhy rastlín a živočíchov. Bohatý program je pripravený aj pre deti.

Náš OpenData portál už spĺňa európske štandardy   (14. 09. 2023)

OpenData portál finančnej správy (FS) už spĺňa kritériá na poskytovanie otvorených údajov v európskej kvalite. Finančná správa totiž implementovala štandard DCAT (Data Catalog Vocabulary) vo verzii DCAT-AP-SK 2.0 do katalógu datasetov. Okrem toho na základe podnetov od verejnosti pridala ďalšie informačné zoznamy do API rozhrania. Takýmto spôsobom prostredníctvom široko používaného openAPI poskytuje napr. aj informácie o pridelenom indexe daňovej spoľahlivosti.

Prerušenie elektrickej energie na PCÚ BB Pošta - 19.9.2023   (13. 09. 2023)

Colný úrad Banská Bystrica oznamuje, že dňa 19.9. 2023 v čase od 7:00 do 16:30 bude prerušená distribúcia EE na adrese: Zvolenská cesta č. 34, Banská Bystrica z dôvodu plánovaných prác na zariadeniach distribučnej sústavy prevádzkovateľa distribučnej sústavy spoločnosti Stredoslovenská distribučná, a.s.. Z uvedeného dôvodu bude PCÚ Banská Bystrica Pošta zatvorená.

Pripravili sme informačný materiál k preukazovaniu konečného príjemcu príjmu   (12. 09. 2023)

Finančná správa pripravila pre daňové subjekty užitočnú pomôcku, aby v praxi vedeli preukazovať osobu konečného príjemcu príjmu na základe zákona o dani z príjmov. K tejto problematike totiž finančná správa dostáva množstvo otázok a preto verí, že daňovým subjektom pomôže zorientovať sa v tejto problematike. Materiál je zverejnený na portáli finančnej správy.