Preskočiť na hlavný obsah

Daňové priznanie môžete vybaviť aj z pohodlia domova

BRATISLAVA – 16.02.2022: Daňové priznanie k dani z príjmov za minulý rok je možné podať aj z pohodlia domova. Ktokoľvek totiž môže s finančnou správou komunikovať elektronicky. Potrebné je k tomu sa len zaregistrovať na portáli finančnej správy, alebo s daňovým úradom uzatvoriť tzv. dohodu o elektronickom doručovaní v prípade fyzických osôb. 

Daňovníci majú ešte dostatok času na to, aby podali daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie roka 2021. Potrebné je tak urobiť do 31. marca tohto roka. Finančná správa im však odporúča, aby si túto povinnosť nenechávali na poslednú chvíľu aj vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu. 

Finančná správa ročne spracuje vyše 1,2 milióna daňových priznaní k dani z príjmov. Väčšinu z nich, takmer 750 tisíc, podávajú elektronicky fyzické a právnické osoby. Stále je však takmer pol milióna osôb bez povinnej elektronickej komunikácie, ktoré stále podávajú daňové priznanie k dani z príjmov v papierovej forme.

Elektronickú komunikáciu s finančnou správou pritom môže využívať ktokoľvek. Potrebné je sa registrovať na portáli finančnej správy. K registrácii je potrebný elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), resp. kvalifikovaný elektronický podpis (KEP). Fyzické osoby môžu využiť aj možnosť uzavrieť s daňovým úradom tzv. dohodu o elektronickom doručovaní.

Najmä v čase pokračujúcej pandémie je elektronická komunikácia s finančnou správou výhodnejšia. Klientom šetrí čas, svoje daňové povinnosti vybavia z pohodlia domova a bez priamej návštevy finančnej správy, čím eliminujú aj riziko možnej nákazy novým koronavírusom.

Všetky podrobné informácie nájdu klienti na portáli finančnej správy v časti Elektronická komunikácia – praktické informácie.

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(16. 02. 2022)

Archív noviniek