Preskočiť na hlavný obsah

Elektronická komunikácia vám ušetrí čas a vyhnete sa radom

BRATISLAVA – 10.03.2021: Už iba niečo vyše troch týždňov zostáva našim klientom na podanie daňového priznania. Finančná správa ich preto vyzýva, aby tak urobili čo najskôr. Podať daňové priznanie je možné aj z pohodlia domova. Komunikovať s finančnou správou elektronicky totiž môže ktokoľvek. Okrem toho, že šetrí klientom čas, počas zákazu vychádzania sa daňovníci takto môžu vyhnúť lokalitám s väčším počtom ľudí.

Finančná správa ročne príjme vyše 1,2 milióna daňových priznaní. Väčšinu z nich, 750 tisíc, podávajú elektronicky fyzické a právnické osoby. Stále je však takmer pol milióna osôb bez povinnej elektronickej komunikácie, ktoré stále podávajú daňové priznanie k dani z príjmov v papierovej forme.

Výhody elektronickej komunikácie s finančnou správou však postupne objavujú aj daňovníci, ktorí zo zákona nie sú povinne elektronicky komunikujúcimi osobami. Vďaka nim stúpol minulý rok počet elektronicky podaných daňových priznaní o vyše 5 percent. Počas pandémie či zákazu vychádzania je elektronická komunikácia s finančnou správou výhodnejšia. Klientom šetrí čas, svoje daňové povinnosti vybavia z pohodlia domova a bez priamej návštevy finančnej správy, čím eliminujú riziko nákazy seba či príslušníkov finančnej správy.

Elektronickú komunikáciu môže využívať ktokoľvek. Potrebné je sa registrovať na portáli finančnej správy. K registrácii potrebujete elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), resp. kvalifikovaný elektronický podpis (KEP). Fyzické osoby môžu využiť aj možnosť uzavrieť s daňovým úradom tzv. dohodu o elektronickom doručovaní.

Všetky podrobné informácie nájdu klienti na portáli finančnej správy v časti Elektronická komunikácia – praktické informácie. K dispozícii je aj animované video [nové okno] dokumentujúce registráciu a následné podanie dokumentu.

Dokument:

Informácia:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(10. 03. 2021)

Archív noviniek