Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W5

Zadržali chránené koraly, marihuanu aj cigarety

BRATISLAVA – 24.01.2018: Bratislavskí colníci mali za ostatné dni tri úspešné zásahy. Na letisku M. R. Štefánika zaistili 2 200 cigariet, 11 chránených koralov a vo vlaku prichádzajúceho z Česka objavili 267 g marihuany. Cestujúci, u ktorých tieto zakázané veci našli, sa ocitli v nepríjemnej situácii a za porušenie zákonov musia niesť zodpovednosť.

Rakúsky občan vracajúci sa letom z Dubaja pristál v utorok 23. januára napoludnie na bratislavskom letisku. Pri vstupe na colné územie únie deklaroval, že nemá žiaden tovar na preclenie. Colníci však v batožine cestujúceho našli 2 200 cigariet štyroch rôznych značiek - Marlboro Filter plus (200), Kent Silver (620), MAC EXTRA FILTER (580), GAULISES Blondes (800). Išlo o nezákonný dovoz neobchodného tovaru podliehajúceho spotrebnej dani z tabakových výrobkov, preto cigarety zostali v rukách colníkov.

V rámci kontrolnej akcie STONOŽKA kontrolovala zase hliadka bratislavských colníkov vlakovú súpravu EC 279 Metropolitan smerujúcu zo železničnej stanice Kúty na hlavnú stanicu v Bratislave. V jednom z kontrolovaných kupé zachytil služobný pes pachovú stopu a označil osobnú batožinu patriacu občanovi Českej republiky. Keď ju cestujúci po výzve colníkov otvoril, colníci v nej našli 4 igelitové vrecká s obsahom neznámej rastlinnej sušiny. Kontrolovaný muž potvrdil, že má pri sebe 267 g marihuany. Colníci urobili narkotest s pozitívnym výsledkom na prítomnosť účinnej látky THC. Nakoľko vzniklo podozrenie zo spáchania trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi v zmysle Trestného zákona, prípadom sa ďalej zaoberá kriminálna polícia.

Cez víkend robili colníci na bratislavskom letisku kontrolu osobnej batožiny slovenského občana. Dopravená bola pod označením „RUSH“ (stratená, omeškaná) letom z Dubaja z destinácie Bangkok. Colníci skontrolovali batožinu v skenovacom zariadení. Pri vyhodnotení RTG snímky vzniklo podozrenie, že obsahuje neživé exempláre morských živočíchov. A tak urobili aj fyzickú kontrolu. Tá potvrdila, že sa v nej nachádza 11 neživých exemplárov morských živočíchov - koralov. Colníci kontaktovali Štátnu ochranu prírody SR, aby presne identifikovali nájdený tovar. Jej pracovník potvrdil, že ide o exempláre radu „Scleractinia spp.“, ktoré sú zaradené do radu Scleractinia patriacich do prílohy B nariadenia CITES a prílohy II Dohovoru CITES. Tovar preto zaistili. Podobný prípad mali na letisku v polovici decembra minulého roku, kedy zadržali nášmu občanovi cestujúcemu takisto z Bangkoku štyri koraly.

 

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 131 kB; nové okno]

 

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 2,66 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(24. 01. 2018)

Archív noviniek