Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 16

Na žilinskej pošte zaznamenali nárast zásielok zo zahraničia

ŽILINA – 22. 08. 2014: Internetový obchod stále viac zamestnáva poštárov a colníkov. Za osem hodinovú zmenu prejde ich rukami na pošte v Žiline priemerne 1 865 zásielok z tretích krajín. 

Najviac, až 80% zásielok, sa objednáva z Číny, potom nasleduje USA a ostatné krajiny. Práve vďaka zvyšujúcemu sa trendu v elektronickom obchodovaní s tretími krajinami začiatkom minulého roka, k dvom poštám v Bratislave a Košiciach, ktoré zabezpečujú colné kontroly zásielok, pribudli aj ďalšie dve pre región Stredného Slovenska. Oproti minulému roku kontrol pribúda. Len na vyclievacej pošte v Žiline stúpol počet dovezených zásielok oproti minulému roku takmer dvojnásobne.      

Moderné skenery, ktoré od minulého mesiaca pomáhajú na poštách, denne uľahčujú prácu colníkom pri kontrole tovaru. Zásielky pozerajú aj bez fyzickej manipulácie. Veľa balíkov, ktoré by museli otvárať, prepustia len na základe röntgenovej kontroly. Nahliadnutie do vnútra výrobku, jeho uzatvorených častí, im pomáha odhaliť pašovaný tovar.

Nie všetky balíky, ktoré sa dostanú na stôl colníkom na poštách, prídu až k adresátovi. Nie je možné prepustiť napríklad „fejky“. Po odhalení sa zaistia a podľa legislatívnych možností likvidujú alebo poskytujú na humanitárne účely. Žilinských colníkov už niekoľkokrát prekvapil tovar v zásielke. Stretli sa s pavúkmi z Thajska, hmyzom z Japonska, ale aj s motýľmi z Južnej Ameriky. Išlo o živé zvieratá, ktorých dovoz poštovou prepravou je tiež zakázaný. Dovážať sa nemôžu ani omamné látky, zbrane a chemikálie. Za prvý polrok 2014 bolo len na pošte v Žiline neprepustených a späť vrátených 1 080 zásielok.

Dôležité informácie o dovoze poštovou prepravou sú k dispozícii na portáli finančnej správy v časti "Tovar prepravovaný  poštou".

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 201 kB]

(22. 08. 2014)

Archív noviniek