Preskočiť na hlavný obsah

Posledné 2 týždne na odložené daňové priznania

Bratislava – 16. 06. 2014: Viac ako 100 000 občanov a firiem si odložilo podanie daňového priznania na jún tohto roka. Posledný deň na podanie je pre nich o necelé štyri týždne. Do 30. júna 2014 je potrebné nielen podať daňové priznanie, ale daň aj zaplatiť.

Odklad daňového priznania mohli tento rok využiť všetky firmy aj občania. V prípade príjmov len zo Slovenska si mohli podania odložiť najviac o tri mesiace, v prípade príjmov zo zdrojov v zahraničí bola maximálna lehota na odklad šesť mesiacov. Túto možnosť využili desiatky tisíc daňovníkov. Do konca apríla (teda mesačný posun oproti termínu) využilo cca 5 300 subjektov.

Do konca mája – teda dvojmesačný odklad, si zvolilo takmer 4 500 daňovníkov. Najdlhší možný odklad, teda tri mesiace, si zvolilo 101 111 daňových subjektov (ide o subjekty, ktoré mali príjem za minulý rok len zo Slovenska).

Daňové priznanie na daň z príjmu za rok 2013 podáva každý občan, ktorého príjem za minulý rok prekročil hranicu 1 867,97 eur (a nerobí mu ročné zúčtovanie zamestnávateľ). Sadzba dane je 19%. Ďalšie základné číselné údaje [.pdf; 94 kB; nové okno] sú verejnosti k dispozícii na portáli finančnej správy.

Pre právnické osoby platí, že daňové priznanie je povinná podať každá firma bez ohľadu na výšku príjmov v roku 2013. Od nového roka tiež platia nové pravidlá a pre firmy nie je v súčasnosti stanovená žiadna minimálna výška dane. To znamená, že v daňovom priznaní k dani z príjmov je potrebné na riadku 850 daňového priznania uvádzať daň bez ohľadu na jej výšku, t.j. aj v prípade, ak nepresiahne sumu 17 eur.
Firmy podľa nových pravidiel nie sú povinné zaplatiť vypočítanú daň, ak nepresiahne 5 eur. Viac informácii o týchto novinkách nájdete v časti "Daň z príjmov".

Pripomíname, že platitelia DPH majú povinnosť posielať daňové priznanie na daň z príjmov elektronicky.

V prípade nepodania daňového priznania a neuhradenia dane môže byť daňovníkovi udelená sankcia vo výške od 30 – 16 000 eur.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 135 kB; nové okno]

(16. 06. 2014)

Archív noviniek