Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W9

Projekt eKasa postupuje podľa plánu

BRATISLAVA, 12.03.2019: Finančná správa odmieta, aby politici zneužívali tému online-zácie registračných pokladníc a krátko pred spustením projektu pre verejnosť šírili zmätočné a zavádzajúce informácie. Projekt eKasa, ktorý je súčasťou opatrení v boji proti daňovým podvodom, sa implementuje podľa plánu. Zavedenie projektu schválila Vláda SR, rovnako aj poslanci NR SR.  

Finančná správa sa ohradzuje voči informáciám, ktoré šíria niektorí poslanci o projekte eKasa, a ktoré sú zavádzajúce so snahou úmyselne poškodiť dôležitý projekt v boji proti daňovým podvodom. Projekt vychádza z Akčného plánu boja proti daňovým podvodom na roky 2018-2020. Cieľom eKasy je znížiť daňovú medzeru na DPH, ktorá v sektoroch HORECA, maloobchod a služby dosahuje výšku takmer 500 mil. eur. Takéto aktivity môžu navodzovať dojem, že útoky na eKasu majú za cieľ zabrániť lepšiemu výberu daní a ochrane poctivých podnikateľov a kupujúcich. 

Finančná správa sa zodpovedne pripravuje na štart ostrej prevádzky projektu eKasa. Od začiatku decembra (schválenie zákona v NR SR) intenzívne komunikuje s výrobcami pokladničných riešení, pričom momentálne všetky predložené riešenia testuje. Ako finančná správa informovala naposledy včera, predložené projekty sú kvalitne pripravené. Väčšina z podaných žiadostí bude vybavená do konca marca 2019. Aktuálne testované riešenia by vedeli pokryť približne 70% súčasného trhu s pokladnicami, a to rovnomerne naprieč celým spektrom podnikateľov - malých podnikateľov, sektor HORECA, ale aj väčšie reťazce. Žiadne obavy v tomto smere preto nie sú opodstatnené. 

Finančná správa pravidelne informuje o postupe projektu. Okrem tlačových správ či špeciálnej podstránky na portáli finančnej správy pravidelne poskytuje podnikateľom informácie aj prostredníctvom zasielaných newsletterov (na cca 10 000 adries), k téme sa stretla Konzultačná rada prezidentky finančnej správy  [nové okno], o projekte informuje finančná správa pravidelne aj prostredníctvom médií. 

Finančná správa zároveň pripomína, že od 1. apríla 2019 sa k systému musia pripojiť iba novovzniknutí podnikatelia, teda tí, ktorým je po 1. apríli vydané nové IČO. Ak otvorí existujúci podnikateľ po 1.4. novú prevádzku, resp. bude chcieť novú pokladnicu do existujúcej prevádzky, stále môže používať súčasný systém elektronickej registračnej pokladnice, pre účely ktorej vydá daňový úrad DKP. Súčasní podnikatelia sa totiž môžu k systému pripájať od apríla až do konca júna. Až od júla 2018 sú nové podmienky povinné pre všetky prevádzky.
 

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 296 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(12. 03. 2019)

Archív noviniek