Informácie v tomto článku Vám poskytujeme v nasledujúcej štruktúre:
Predbežné colné vyhlásenia o vstupe/výstupe tovaru na/z územia Únie
Predbežné colné vyhlásenie slúži na zabezpečenie bezpečnostných opatrení pre tovar vstupujúci/vystupujúci na územie/z územia Únie. Je vyžadované pri vstupe tovaru na colné územie Únie, ako aj pri výstupe tovaru z colného územia Únie. Predbežné colné vyhlásenie o vstupe/výstupe podáva osoba, ktorá prepravuje tovar na územie/z územia Únie alebo osoba, ktorá preberá zodpovednosť za jeho prepravu na územie/z tohto územia, príp. iná osoba, ktorá môže daný tovar predložiť colnému úradu.
Súvisiaca legislatíva
- Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013 z 9. októbra 2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie v platnom znení (ďalej len „Colný kódex“),
- Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2015/2446 z 28. júla 2015, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013, pokiaľ ide o podrobné pravidlá, ktorými sa bližšie určujú niektoré ustanovenia Colného kódexu Únie v platnom znení (ďalej len „Delegované nariadenie“),
- Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2015/2447 z 24. novembra 2015, ktorým sa stanovujú podrobné pravidlá vykonávania určitých ustanovení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie v platnom znení (ďalej len „Vykonávacie nariadenie“),
Rozsah údajov pre jednotlivé druhy predbežných colných vyhlásení a jednotlivé typy dopravy je uvedený v Prílohe B Delegovaného nariadenia.
Rozsah údajov je uvedený v prílohe č. 9, dodatku A Delegovaného nariadenia o prechodných ustanoveniach Príloha stanovuje rozsah údajov pre cestnú dopravu, železničnú dopravu, poštové zásielky, expresné zásielky, námornú a vnútrozemskú vodnú dopravu a leteckú nákladnú dopravu.
Podávanie predbežného colného vyhlásenia o vstupe na územie Únie
Na tovar vstupujúci na colné územie Únie sa musí podať predbežné colné vyhlásenie o vstupe.
Podávanie predbežného colného vyhlásenia o vstupe upravuje článok 127 Colného kódexu.
Od povinnosti podať predbežné colné vyhlásenie o vstupe sa upustí v prípadoch uvedených v článku 104 Delegovaného nariadenia.
Predbežné colné vyhlásenie o vstupe sa podáva colnému úradu prvého vstupu v stanovenej lehote pred vstupom tohto tovaru na colné územie Únie. Jednou z možností na podanie predbežného colného vyhlásenia o vstupe je aj podanie vyhlásenia na inom colnom úrade ako je colný úrad prvého vstupu. Tento postup je možný len so súhlasom colných orgánov.
Predbežné colné vyhlásenie sa podáva colnému úradu vstupu v elektronickej forme. V prípadoch, ak počítačová aplikácia osoby, ktorá podáva predbežné colné vyhlásenie je dočasne nefunkčná, alebo nefunguje počítačový systém colného úradu vstupu, je umožnené podanie písomného predbežného colného vyhlásenia na tlačive podľa vzoru uvedeného v prílohe č. 9, dodatku J1 Delegovaného nariadenie Komisie (EÚ) 2016/341 zo 17. decembra 2015, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013, pokiaľ ide o prechodné pravidlá pre určité ustanovenia Colného kódexu Únie, keď príslušné elektronické systémy ešte nie sú funkčné, a ktorým sa mení delegované nariadenie (EÚ) 2015/2446 v platnom znení (ďalej len „Delegované nariadenie o prechodných ustanoveniach“).
Rozsah údajov je uvedený v prílohe č. 9, dodatku A Delegovaného nariadenia o prechodných ustanoveniach
Bližšie informácie o možnostiach využitia elektronickej komunikácie je možné nájsť v článku Elektronické colné konanie.
Vyplniť formulár predbežného colného vyhlásenia pri dovoze je možné elektronicky na stránke Colné formuláre.
Údaje poskytované v tranzitnom režime sa môžu použiť ako predbežné colné vyhlásenie o vstupe, ak sú splnené tieto podmienky:
- tovar sa dováža na colné územie Únie v colnom režime tranzit,
- tranzitné údaje sa vymieňajú prostredníctvom elektronickej komunikácie, pričom je využitý kvalifikovaný elektronický podpis alebo kvalifikovaná elektronická pečať.
- údaje obsahujú všetky náležitosti požadované pre predbežné colné vyhlásenie v zmysle prílohy 9 Dodatok A Delegovaného nariadenia o prechodných ustanoveniach.
Ak sú tranzitné údaje, ktoré obsahujú požadované náležitosti, oznámené v príslušnej časovej lehote uvedenej nižšie, požiadavky sa pokladajú za splnené, aj keď už bol tovar prepustený do tranzitu mimo colného územia Únie. V praxi to môže byť najčastejšie tranzitné vyhlásenie vyhotovené v systéme NCTS v krajine uplatňujúcej spoločný tranzitný režim, alebo karnet TIR na podaný vstupnom colnom úrade elektronicky.
Bližšie informácie o možnostiach využitia elektronickej komunikácie pri tranzite je možné nájsť v sekcii eSlužby - Elektronická komunikácia v článku Elektronické colné konanie.
Vyplniť formulár predbežného colného vyhlásenia pri tranzite je možné elektronicky na stránke Colné formuláre.
Podávanie predbežného colného vyhlásenia o výstupe z územia Únie
Ak sa má tovar prepraviť z colného územia Únie a ako vyhlásenie pred výstupom sa nepodáva colné vyhlásenie ani vyhlásenie o spätnom vývoze, na colnom úrade výstupu sa podáva predbežné colné vyhlásenie o výstupe.
Colné orgány môžu umožniť podanie predbežného colného vyhlásenia o výstupe na inom colnom úrade pod podmienkou, že tento úrad bezodkladne oznámi potrebné údaje colnému úradu výstupu alebo mu ich dá k dispozícii elektronicky.
Bližšie informácie o možnostiach využitia elektronickej komunikácie pri tranzite je možné nájsť v sekcii eSlužby - Elektronická komunikácia v článku Elektronické colné konanie.
Vyplniť formulár predbežného colného vyhlásenia pri tranzite je možné elektronicky na stránke Colné formuláre.
Lehoty na podanie predbežného colné vyhlásenie o vstupe/výstupe
- Lehoty na podanie predbežného colné vyhlásenie o vstupe:
- V prípade leteckej dopravy – platia osobitné časové lehoty uvedené v článku 106 Delegovaného nariadenia,
- V prípade železničnej dopravy – platia osobitné časové lehoty uvedené v článku 107 Delegovaného nariadenia,
- V prípade cestnej dopravy - najneskôr jednu hodinu pred príchodom tovaru na miesto, pre ktoré je colný úrad prvého vstupu príslušný,
- V prípade vnútrozemskej vodnej dopravy - najneskôr dve hodiny pred príchodom tovaru na miesto, pre ktoré je colný úrad prvého vstupu príslušný.
- Lehoty na podanie predbežného colné vyhlásenie o výstupe
- V prípade leteckej dopravy – najneskôr 30 minút pred odletom z letiska na colnom území Únie,
- v prípade cestnej a vnútrozemskej vodnej dopravy - najneskôr jednu hodinu predtým, ako tovar opustí colné územie Únie;
- V prípade železničnej dopravy – platia osobitné časové lehoty uvedené v článku 244 ods. 1. písm. d) Delegovaného nariadenia,
Upozornenie
EÚ – Švajčiarsko a Nórsko
V zmysle DOHODY medzi Európskym spoločenstvom a Švajčiarskou konfederáciou [.zip; 2,2 MB] a Nórskom [.pdf; 910 kB; nové okno] o zjednodušení kontrol a formalít pri preprave tovaru a o colných bezpečnostných opatreniach sa predbežné colné vyhlásenia nevyžadujú pri preprave tovaru do/z Švajčiarska a Nórska.
ICS2
Európska únia zavádza nový systém na zber údajov o tovare vstupujúcom na colné územie Únie – systém ICS2 (Import Control System 2), pomocou ktorého sa získavajú údaje o tovare smerujúcom na colné územie Únie ešte pred jeho samotným vstupom, resp. príchodom na colnú hranicu. Na základe získaných informácií bude možné vykonať cielenú analýzu rizík a identifikovať rizikové zásielky.
Hospodárske subjekty budú musieť poskytnúť definované údaje pre účely analýzy rizika z pohľadu bezpečnosti a ochrany do systému ICS2. Jednotlivé subjekty pristupujú k používaniu systému v stanovených fázach:

ICS2 R1: V rámci fázy 1 (Release 1) pristúpili od 15. 3. 2021 k systému ICS2 poštoví operátori a expresní prepravcovia. Táto verzia systému pokrýva poštové a expresné zásielky prepravované letecky. Spustením tejto fázy sa zrušilo aj upustenie od povinnosti podávať predbežné colné vyhlásenie o vstupe pre poštové a expresné zásielky prepravované jednotlivými druhmi dopravy stanovené v článku 104 Vykonávacieho nariadenia.
ICS2 R2: K spusteniu fázy 2 (Release 2) došlo 1. 3. 2023 a k používaniu systému ICS2 sa pridali leteckí dopravcovia. Táto fáza pokrýva poštové a expresné zásielky prepravované v leteckej doprave a všeobecný letecký náklad (general air cargo).
ICS2 R3: Plánované spustenie fázy 3 (Release 3) je od 1. 3. 2024. V rámci tejto fázy sa k systému pripoja zvyšné druhy dopravy – námorná, železničná a cestná. Bude sa vzťahovať na všetok tovar prepravovaný týmito prostriedkami, teda na všeobecný náklad, poštové i expresné zásielky.
Dôležité informácie v súvislosti s prechodom na ICS2 Release 2 od 1.3.2023
Členské štáty:
Niektoré členské štáty EÚ sa nemohli k systému ICS2 R2 pripojiť od 1. 3. 2023 a požiadali Európsku komisiu o výnimku z tejto povinnosti. Európska komisia udelila výnimku 12 členským štátom EÚ, a to do 30. júna 2023 Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2023/438 [.pdf; 391 kB, nové okno]
Hospodárske subjekty:
Členské štáty EÚ môžu hospodárskym subjektom povoliť postupné pripájanie sa k systému ICS2 R2, a to až do konca prechodného obdobia (tzv. „deployment window“), ako je definované v prílohe pracovného programu k Colnému kódexu Únie - Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2019/2151 .[ nové okno] To znamená, že na základe žiadosti subjektu a schválenia zo strany príslušného colného orgánu členského štátu EÚ (ktorý pridelil subjektu EORI číslo) sa môže dotknutý hospodársky subjekty pripojiť k ICS2 R2 aj po 1.3.2023, najneskôr však do konca stanoveného prechodného obdobia. V momente, keď je hospodársky subjekt pripravený na nasadenie a spustenie ICS2 Release 2 (k dátumu dohodnutému s príslušným členským štátom EÚ), sa začatie jeho prevádzky v tomto systéme uplatňuje vo všetkých ostatných členských štátoch EÚ (vrátane Nórska aj Švajčiarska) rovnako.
V prípade, že hospodársky subjekt požiada o odklad spustenia ICS2 R2, pokračuje počas prechodného obdobia v podávaní predbežných colných vyhlásení o vstupe (ENS) doterajším spôsobom v systéme ICS.
Bližšie informácie ohľadom prechodu na ICS2 Release 2 a odkladov nájde na stránke Európskej komisie venovanej ICS2 [ nové okno]
Informácie k spusteniu systému ICS2 R2 („go-live procedure“) zo strany hospodárskych subjektov nájdete na stránke https://circabc.europa.eu/ui/welcome [ nové okno]
Informácie k stratégii prechodu na ICS2 R2 nájdete na stránke https://circabc.europa.eu/ui/welcome [ nové okno]
Podávanie predbežných colných vyhlásení o vstupe cez webové rozhranie – zdieľaný portál obchodníka (Shared Trader Interface – Shared Trader Portal)
Od 1.3.2023 je možné podávať predbežné colné vyhlásenia o vstupe (ENS – Entry Summary Declaration) aj cez webové rozhranie zdieľaného portálu obchodníka, tzv. Shared Trader Interface – Shared Trader Portal (STI-STP), ktoré je prevádzkované zo strany Európskej komisie.
Portál pre podávanie ENS je dostupný na stránke https://customs.ec.europa.eu/gtp/ [ nové okno]
Pre využívanie portálu je potrebné získanie digitálneho certifikátu. Prístup na portál pre obchodníka (STP) je spravovaný prostredníctvom systému jednotného riadenia používateľov a digitálneho podpisu (UUM&DS), ktorý predstavuje správu identity a prístupu na zabezpečenie autorizovaného prístupu k elektronickým colným systémom EÚ.
Od 3.3.2023 je z dôvodu zmeny autentifikácie na prihlásenie sa do portálu pre obchodníkov nutná registrácia v centrálnom elektronickom priečinku (CEP), ktorý je súčasťou modulu SK-IAM.
Informácie k registrácii do CEP-u nájdete na stránke: www.cp.financnasprava.sk [ nové okno]
Pre prístup do systému ICS2 je potrebné v registračnom formulári [ nové okno] v časti C v poli „Rozsah oprávnení“ zvoliť „Špeciálne“ a do popisu uviesť ICS2.
Postup a popis prihlásenia sa nájdete v dokumente [.ppt; 885 MB, nové okno]
Videonávod na podávanie ENS cez STI-STP nájdete na stránke https://circabc.europa.eu/ [ nové okno]
Potrebná dokumentácia pre jednotlivé fázy zavádzania systému ICS2 je zverejňovaná a aktualizovaná na portáli EK – CIRCABC:
Release 1: https://circabc.europa.eu/ui/group/528298e7-ca03-47a5-8a59-4cd4f7f5f12d/library/450e1496-0944-465f-ac2f-8894dee2bece [nové okno]
Release 2: https://circabc.europa.eu/ui/group/ea5f882b-9153-4fc1-9394-54ac8fe9149a/library/899651cf-76bc-493a-9230-a56bad6e8c43 [nové okno]
Release 3: https://circabc.europa.eu/ui/group/617eb8f3-5946-4fe5-a01f-42974a83b29c/library/56f96b30-cfbf-4d8c-b1f9-ccd63de7f63b [nové okno]
Samotestovanie pre hospodárske subjekty (self-conformance test)
Subjekty, ktoré pristupujú k ICS2 a vyvíjajú vlastný softvér, musia pred spustením produkčnej prevádzky prejsť aj tzv. samotestovaním – teda z vlastnej strany otestovať, či ich systém spĺňa náležité technické a funkčné požiadavky. Informácie k samotestovaniu nájdete v príslušných dokumentoch:
Všeobecné informácie ohľadom systému ICS2 možno nájsť aj na portáli Európskej komisie [nové okno] - Daňová a colná únia [nové okno] - Import Control System 2 (ICS2) [nové okno].
Potrebná technická dokumentácia pre jednotlivé fázy zavádzania systému ICS2 je zverejňovaná a aktualizovaná na portáli EK – CIRCABC:
Dokumenty
- ICS2 Release 2 Go-Live procedure for Economic Operators [.pdf;734 kB, nové okno]
- ICS2 Transition from Release 1 to Release 2 strategy [.pdf; 651 kB, nové okno]
- eDelivery AS4 - 1.15 [.pdf; 511 kB, nové okno]
- ICS2 Harmonised Trader Interface [.pdf; 2,25 MB, nové okno]
- ICS2 Harmonised Trader Interface Specifications v2.01 [.zip; 11,10 MB, nové okno]
- ICS2 Operational FAQ [.pdf; 928 kB, nové okno]
- ICS2 STI-ST [.pdf; 2,00 MB, nové okno] - Use Case Specifications
- ICS2 Pre-arrival referral guidanceICS2 [.pdf;1 MB, nové okno]
- Usmernenie EÚ k protokolom odporúčaní pre bezpečnostnú ochranu nákladnej leteckej dopravy - ICS2 [.pdf; 1,37 MB, nové okno]
- EU guidance on air cargo security referral protocols - ICS2 [.pdf; 1,37 MB, nové okno]
- ICS2 Nové požiadavky na prepravu tovaru letecky do alebo cez EÚ [.pdf; 717 kB, nové okno] - leták
- ICS2 Technická príprava [.pdf; 949 kB, nové okno] - leták
- Úvod a všeobecné informácie k ICS2 [.pdf; 844 kB, nové okno]
- Ako sa zaregistrovať [.pdf; 459 kB, nové okno]
- Otázky a odpovede k ICS2 [.pdf; 559 kB, nové okno]
- Operational guidance for Postal Operators 1.20 [.pdf; 1,63 MB, nové okno]
- ICS2 Release 1 Operational guidance for express carriers [.pdf; 2,27 MB, nové okno]
- ICS2 Release 2 Operational guidance for air cargo general [.pdf; 2,16 MB, nové okno]
- Business continuity plan for Economic Operators - ICS2 [.pdf; 1,06 MB, nové okno]
Užitočné informácie a linky